Wspieraj wolne media

Czy NFZ posiada środki, aby sfinansować świadczenia nielimitowane? Minister finansów odpowiada

4
0
2
Andrzej Domański
Andrzej Domański / Fot. PAP/Leszek Szymański

Wojewódzkie oddziały NFZ alarmują, że nie będą w stanie zapłacić za świadczenia nielimitowane. "To problem, który musi zostać rozstrzygnięty wspólnie z Ministerstwem Zdrowia" - powiedział minister finansów Andrzej Domański.

  • Andrzej Domański w Polsat News został zapytany, czy Narodowy Fundusz Zdrowia posiada wystarczające środki do tego, by sfinansować świadczenia nielimitowane.
  • Minister: To oczywiście obszar minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Przekazujemy dodatkowo obligacje skarbowe, które będą finansowały m.in. świadczenia nielimitowane.
  • Dodał, że "nakłady na ochronę zdrowia rosną i będą rosły, w przyszłym roku wzrost będzie rzędu miliardów złotych".
  • Zobacz także: Ryszard Petru popiera projekt Konfederacji. Chodzi o przedawnienie zobowiązań podatkowych

Andrzej Domański w Polsat News został zapytany, czy Narodowy Fundusz Zdrowia posiada wystarczające środki do tego, by sfinansować świadczenia nielimitowane.

To oczywiście obszar minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Przekazujemy dodatkowo obligacje skarbowe, które będą finansowały m.in. świadczenia nielimitowane. Nakłady na ochronę zdrowia rosną i będą rosły, w przyszłym roku wzrost będzie rzędu miliardów złotych. Na kluczowe programy pieniądze się znajdą - zapewnił minister finansów. 

Wojewódzkie oddziały NFZ sygnalizują, że są mocno zaniepokojone, czy wystarczy im środków na świadczenia nielimitowane, o czym zresztą informują szpitale.

Minister finansów: Wydatki na ochronę zdrowia będą rosły

Domański zaznaczył, że “to problem, który musi zostać rozstrzygnięty wspólnie z Ministerstwem Zdrowia”. 

Trudno mi dyskutować o sytuacji w konkretnych oddziałach czy szpitalach. Jako minister finansów mogę zagwarantować to, że wydatki na ochronę zdrowia jako całość będą rosły zgodnie z ustawą - dodał.

Czytaj także: Rząd Tuska zwleka z istotną decyzją. Od pół roku nie ma nowego Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Słowik: "Spokojnie, nie ma pośpiechu, w najgorszym razie ktoś umrze"

Lekarz: W 2022 r. przerzucano dodatkowe koszty na NFZ

Lekarz Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, zwrócił uwagę, że w 2022 roku zaczęto przerzucać dodatkowe koszty m.in. świadczeń wysokospecjalistycznych, ratownictwa medycznego czy darmowych leków dla osób w wieku 75+ oraz dla kobiet w ciąży na budżet NFZ. Zaznaczył, że przed "skokiem na kasę NFZ" ostrzegał poseł koła Polskie Sprawy Andrzej Sośnierz.

Na przyszły rok pieniędzy jeszcze wystarczy, bo jakoś załata się nadwyżką, którą NFZ ma za ten rok, ale co w latach następnych - mówił pod koniec 2022 r.

Źródło: pulsmedycyny.pl, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
4
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo