Wspieraj wolne media

Część rolników podpisała "porozumienie" z rządem. Co uzgodnili w trakcie negocjacji? Zobacz kto się podpisał

0
5
2
Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce
Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce / Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce odbyły się negocjacje rządu z rolnikami. Część protestujących podpisała tzw. porozumienie z Ministrem Rolnictwa Czesławem Siekierskim i Wiceministrem Michałem Kołodziejczakiem. Zobacz kto podpisał się pod porozumieniem.

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce odbyły się negocjacje rządu z rolnikami. Rozmowy trwały do późnych godzin nocnych. Jak wynika z informacji, do których dotarł portal "topagrar.pl", część protestujących podpisała z Ministrem Rolnictwa Czesławem Siekierskim i Wiceministrem Michałem Kołodziejczakiem listę wspólnych punktów do podjęcia dalszych rozmów negocjacyjnych.

W negocjacjach z ministerstwem rolnictwa udział wzięli:

  • Błażej Bieniasz (AgroUnia)
  • Wiesław Gryn (wiceprezes Oszukanej Wsi)
  • Maciej Iżowski (organizator protestu w Barwinku)
  • Gabriel Janowski (były minister rolnictwa)
  • Artur Koncik (rolnik reprezentujący protestujących na granicy w Świecku)
  • ​Roman Kondrów (z Podkarpackiej Oszukanej Wsi)
  • Rafał Nieżurbida (przewodniczący protestu rolników Ziemi Lubuskiej)
  • ​Tomasz Obszański (przewodniczący NSZZ RI Solidarność)
  • Filip Pawlik (AgroUnia)
  • Władysław Serafin (przewodniczący Krajowego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych)
  • Andrzej Sobociński (rolnik z Żuław, Pomorska Izba Rolnicza)

Stronę rządową reprezentowali minister Czesław Siekierski i wiceminister Michał Kołodziejczak. Negocjatorem był Artur Balazs. Z informacji portalu "topagrar.pl" wynika, że porozumienia nie podpisali Wiesław Gryn i Andrzej Sobociński.

Warto zauważyć, że dwóch uczestników po stronie rolniczej należy do formacji Wiceministra Rolnictwa, czyli do AgroUnii - chodzi o Błażeja Bieniasza i Filipa Pawlika.

Czytaj więcej: Śpiewak wpadł w histerię, gdy padła propozycja konfiskaty...rowerów. Zobacz niespodziewaną reakcję aktywisty [WIDEO]

Co rolnicy uzgodnili z przedstawicielami rządu Tuska?

Jak donosi portal "topagrar.pl" rolnicy wraz z przedstawicielami rządu doszli do porozumienia w sprawie kilku sprawach. Chodzi między innymi o to, że obie strony uznają za konieczne wypracowanie zasad regulujących handel artykułami rolno-spożywczymi, w tym także ich tranzyt między Polską i Ukrainą. Minister Rolnictwa wysłał wniosek do reszty członków rządu w kwestii wprowadzenia zakazu tranzytu dla produktów ukraińskich od 1 kwietnia tego roku.

Ponadto ustalone rozwiązania między Premierem Donaldem Tuskiem a przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą Von der Leyen dokonały istotnych zmian, które uwzględniają propozycje i oczekiwania rolników zgłaszane w czasie protestów. Do najważniejszych należy: zastąpienie od 2024 r. obowiązkowego ugorowania dobrowolnym ekoschematem, uproszczenia dywersyfikacji i zmianowania, umożliwienie państwom członkowskim ustalenia okresu utrzymanie okrywy glebowej, dla gospodarstw do 10 ha odstąpienie od stosowania sankcji za nieprzestrzeganie wymogów środowiskowych.

Janowski zamieścił sprostowanie w tej sprawie

Jeden z uczestników rozmów z przedstawicielami rządu, były Minister Rolnictwa Gabriel Janowski podkreślił w swojej wypowiedzi do mediów, że nie doszli oni do porozumienia z rządem, lecz podpisano listę wspólnych tematów, które mają zostać poddane dalszym negocjacjom. 

Porozumienie ma to do siebie, że kończy pewien etap sukcesem, natomiast uzgodnienia to jest swoista lista menu, bo idzie się na rozmowy, to trzeba przedstawić “to i to”. Są ustalenia, które w pełni są akceptowalne, ale nie wszystkich. Bo na przykład jeżeli chodzi o Solidarność Rolniczą, ale również inne organizacji bardzo interesuje zielony ład i nie ma akceptacji dla zielonego ładu, nawet z tymi pewnymi już ustępstwami, które Unia i pan premier poczynili - wyjaśnił Gabriel Janowski.

Zaapelował także, aby nie używać pojęcia “porozumienie” wobec wczorajszych ustaleń poczynionych w Jasionce.

W moim przekonaniu został zrobiony pierwszy krok do ostatecznego powiedziałbym, przepraszam, to bardzo ładnie brzmi, zwycięstwa, szczególnie strony społecznej jest jeszcze daleko i dlatego zwracam się do tych, którzy przekazują te rozmaite informacje żeby jednoznacznie wykreślili to słowo “porozumienie”. Rozpoczynamy twarde negocjacje na wszystkie sprawy, które będą decydować o przyszłości polskiego rolnictwa - dodał były Minister Rolnictwa.

Źródło: topagrar.pl, x.com, tygodnik-rolniczy.pl, wrp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
5
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo