Endometrioza - cierpi co dziesiąta Polka. Problemem ma zająć się ministerstwo zdrowia

2
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Propozycje rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy ma przedstawić zespół, który powołał minister zdrowia. Chociaż ta bolesna dolegliwość dotyka co dziesiątą Polkę to nadal pacjentki czekają latami na diagnozę i pomoc.

  • Szacuje się, że co dziesiąta Polka cierpi na bolesną dolegliwość jaką jest niebezpieczna endometrioza.
  • Endometrioza to choroba hormonalno-immunologiczna, która polega na rozroście błony śluzowej macicy poza jamę macicy.
  • Propozycje rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy ma przedstawić powołany przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zespół.

Propozycje rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy ma przedstawić powołany przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zespół. Jego przewodniczącym został konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztof Czajkowski.

W zespole są też: prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, prof. Piotr Sieroszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, dr hab. Paweł Basta, przewodniczący Sekcji Endometriozy w Polskim Towarzystwie Ginekologów i Położników, dr n. med. Ewa Milnerowicz-Nabzdyk – kierowniczka Oddziału Ginekologii Onkologicznej Opolskiego Centrum Onkologii, dr hab. n. med. Tomasz Marjański z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Lucyna Jaworska-Wojtas – prezes Fundacji "Pokonać Endometriozę", dr n. med. Bogumił Siekierski – kierownik Kliniki Ginekologii w Szpitalu Medicover, dr n. med. Mikołaj Karmowski – ordynator Oddziału Ginekologii Małoinwazyjnej i Centrum Leczenia Endometriozy w Medicus Clinic, lek. Daniel Kurczyński – ginekolog-położnik, Dorota Olanin – dietetyk kliniczny, * Izabela Sulima z Polskiego Stowarzyszenia Endometrioza.

Pierwsze posiedzenie zespołu ma być zwołane nie później niż w ciągu 14 dni od zarządzenia ministra zdrowia powołującego zespół (weszło w życie 9 marca). Zespół zakończy swoją działalność po zaakceptowaniu przez ministra propozycji rozwiązań (nie później niż do 29 lutego przyszłego roku).

Czytaj więcej: Ministerstwo Zdrowia zarabia miliony zł na krwi od honorowych dawców

Endometrioza - diagnoza i leczenie

Endometrioza to choroba hormonalno-immunologiczna, która polega na rozroście błony śluzowej macicy poza jamę macicy. Cierpi na to nawet co dziesiąta Polka. Według najnowszych szacunków na całym świecie może dotyczyć nawet 176 mln kobiet. Bezpłodność u kobiet z endometriozą jest nawet 6-8 razy większa niż u zdrowych.

Niestety objawy endometriozy są bardzo różnorodne, wielonarządowe i mogą być bardzo mylące. Przez to pacjentki nawet latami chodzą do różnych specjalistów, ale żaden nie potrafi znaleźć przyczyny ich dolegliwości - podkreślił dr Jacek Tulimowski.

Specjalista podkreślił, że niekoniecznie ginekolog będzie potrafił wykryć i ustalić tę chorobę.

To niestety bardzo trudna jednostka chorobowa, która wymaga kompleksowego podejścia i często połączenia wielu objawów, a także szczegółowego wywiadu, którego niestety wielu lekarzy nie robi, mimo że niejednokrotnie są do tego przesłanki - dodał ginekolog.

Ogniska endometriozy w postaci torbieli najczęściej pojawiają się na jajnikach.

W przypadku wykrycia takiej zmiany i wskazania do leczenia operacyjnego, zabieg powinien być przeprowadzony jak najszybciej. Jeśli będziemy z nim zwlekać, skutki mogą się okazać nieodwracalne. Konsekwencją długotrwałego ucisku torbieli na jajnik jest jego zanik. Niestety nieleczone torbiele endometrialne w 10-15 proc. przypadków, mogą się przekształcać w raka endometrialnego lub raka jasnokomórkowego, który oznacza fatalne rokowania. Nie znam pacjentki, która przeżyłaby więcej niż kilka lat- wyjaśnił lekarz.

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo