Wspieraj wolne media

Chiny budują nowe elektrownie węglowe. Wzrost prawie o połowę

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Chiny chcąc zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne zezwoliły na budowę nowych elektrowni węglowych. Według klimatystów jest to "bezpośrednie zagrożenie".

  • Nowe dane pokazały, że Chiny przyspieszyły produkcję energii z węgla w 2022 r.
  • W 2021 r. Xi Chiny obiecały, że zaczną stopniowo zmniejszać zużycie węgla między 2026 a 2030 rokiem, by ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.
  • Media: Chińskie posunięcie, by zaprzestać budowy elektrowni węglowych za granicą, było spowodowane głównie względami ekonomicznymi i finansowymi.

Nowe dane pokazały, że Chiny w dobie rywalizacji geopolitycznej państw uznały, że bezpieczeństwo energetyczne jest ważniejsze niż „zielone cele”.

Według raportu londyńskiego Think-tank E3G w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2022 r. prawie o połowę zwiększyła się liczba chińskich projektów węglowych, osiągając łączną moc 250 GW.

W tym samym czasie liczba projektów węglowych w innych częściach świata skurczyła się do mocy 97 GW. Ma to być najniższy poziom we współczesnej historii.

Leo Roberts z E3G wskazuje, że Chiny są „bezpośrednim zagrożeniem” dla osiągniecia celu Porozumienia Paryskiego zawartego w 2015 r., który przewidywał kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do maksymalnie 1,5 stopnia C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Prezydent Chin: Nie będziemy już budować elektrowni węglowych

Prawie dwa lata temu podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych prezydent Chin Xi Jinping obiecał, że jego kraj nie będzie już budował elektrowni węglowych za granicą i zwiększy wsparcie dla innych krajów w rozwoju zielonej i niskoemisyjnej energii. W latach 2006-2021 Chiny były największym na świecie podmiotem finansującym zagraniczne elektrownie węglowe.

Amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry z zadowoleniem przyjął ogłoszenie prezydenta Chin, mówiąc w oświadczeniu, że był “absolutnie zachwycony” tą decyzją.

Z badania opublikowanego czasopiśmie "Science" wynika jednak, że chińskie posunięcie, by zaprzestać budowy elektrowni węglowych za granicą, było spowodowane głównie względami ekonomicznymi i finansowymi, a nie kwestiami środowiskowymi.

Ogromna ekspansja mocy węglowych w Chinach nastąpiła po tym, jak kraj doświadczył historycznego kryzysu energetycznego w 2021 r. Od tego czasu Pekin podkreśla bezpieczeństwo energetyczne i rolę węgla w produkcji energii.

 

Źródło: PCH24.pl, scmp.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo