Wspieraj wolne media

Chełm: Powstanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

0
1
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. IPN

Jak ogłosiły władze miasta, w Chełmie (województwo lubelskie) do 2027 roku ma powstać Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  • Nowe instytucje powstaną na terenie kompleksu dawnych carskich budynków, które w listopadzie ubiegłego roku kupił chełmski samorząd. Rząd dofinansował inicjatywę kwotą ok. 4 mln zł z rezerwy Prezesa Rady Ministrów. Resztę dołożyły władze miasta.
  • Władze Chełma poinformowały, że wystąpią do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o współprowadzenie jednostki.
  • Zgodnie z harmonogramem realizacja przedsięwzięcia powinna nastąpić w ciągu pięciu lat od nabycia przez miasto nieruchomości, czyli do 2027 roku.
  • Zobacz także: Komisja ds. wpływów rosyjskich zagraża konstytucyjnemu porządkowi państwa? Prezes Ordo Iuris pisze o kompromitacji

Nowe instytucje powstaną na terenie kompleksu dawnych carskich budynków, które w listopadzie ubiegłego roku kupił chełmski samorząd. Rząd dofinansował inicjatywę kwotą ok. 4 mln zł z rezerwy Prezesa Rady Ministrów. Resztę dołożyły władze miasta. Zakupione budynki są zlokalizowane przy ul. Hrubieszowskiej 102.

Tam planowane jest utworzenie Centrum. To miejsce położone w zalesionym terenie, w lokalizacji, która automatycznie powoduje u odwiedzających refleksję i zadumę - przekazał rzecznik chełmskiego ratusza, Damian Zieliński.

Władze Chełma poinformowały, że wystąpią do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o współprowadzenie jednostki.

W ramach inwestycji Miasto Chełm zobowiązało się do przygotowania koncepcji oraz dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Pozostała część inwestycji ma zostać zrealizowana przez resort kultury - dodał Zieliński.

 Jak poinformował rzecznik chełmskiego ratusza, zgodnie z harmonogramem realizacja przedsięwzięcia powinna nastąpić w ciągu pięciu lat od nabycia przez miasto nieruchomości, czyli do 2027 roku. Jego zdaniem, ze względu na położenie, historię, a także wielokulturową tożsamość miasta, zlokalizowanie takich instytucji w Chełmie, na wschodzie Lubelszczyzny, jest naturalne.

Chełm jest swoistą bramą na wschód, świadkiem wielu historii – również tych tragicznych. W naszym mieście od wielu lat, m.in. dzięki lokalnym stowarzyszeniom, kultywowana jest pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej - wskazał.

Jak dodał, w Chełmie wciąż żyją świadkowie rzezi. Przez lata apelowali oni, żeby upamiętnić zarówno ofiary, jak i tych, którzy nieśli pomoc. Z kolei zdaniem prezydenta Chełma, Jakub Banaszaka, funkcjonowanie Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powinno być realizowane we współpracy ze stroną ukraińską.

Źródło: Radio Maryja

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo