Ceny ziemi rolnej w Polsce rosną. W tym województwie jest najdrożej

4
0
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Cena ziemi rolniczej w Polsce wzrosła o prawie 20 proc. w 2022 r. Nadal najdroższa ziemia jest w województwie wielkopolskim, gdzie ceny dochodzą do ponad 80 tys. zł.

  • Z danych GUS wynika, że ceny ziemi w ubiegłym roku podrożały o jedną piątą
  • Ceny rosły najszybciej w województwie lubelskim, mazowieckim i pomorskim
  • Informacje GUS o średnich cenach gruntów ornych są dla rolników ważne, ponieważ od tego zależą ich pożyczki

Z danych GUS opublikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że ceny ziemi w 2022 r. podrożały o jedną piątą (19,5 proc.) w porównaniu z rokiem 2021. Jeden hektar to dziś wydatek ok. 61 tys. zł.

Najdroższe grunty od lat są w województwie wielkopolskim, tam za jeden hektar trzeba było zapłacić ponad 80 tys. zł.

GUS informuje, że w czwartym kwartale ubiegłego roku jeden hektar kosztował tam ponad 80 tys. zł, a ziemia najwyższej klasy nawet 98 tys. zł. Za rok dzierżawy hektara trzeba było zapłacić 1900 zł. Kolejnymi pod względem wielkości cen są Kujawy i Pomorze. W obu województwach cena gruntów ornych sięga 68 tys. zł. Tam też najdroższa jest dzierżawa — ponad 2 tys. zł za hektar — czytamy na portalu Interia.

GUS podaje, że ceny rosły najszybciej w województwie lubelskim, mazowieckim i pomorskim. W grudniu ubiegłego roku ziemia kosztowała tam ponad 50 tys. zł za ha, czyli o 6 tys. więcej niż w pierwszym kwartale. Z poziomu dziewięciuset do ponad tysiąca złotych za hektar za rok wzrosły tam czynsze dzierżawne.

Jak podaje Interia, wzrost średnich cen ziemi jest dla rolników istotny, ponieważ to od niej zależy, jaka pożyczka zostanie im udzielona.

Bosak: Ceny będą rosnąć

Krzysztof Bosak z Konfederacji na swoim Twitterze napisał, że ceny ziemi będą rosły dalej. Dodał, że “najbogatsze narody zachodnie mają średnio 10x więcej oszczędności niż Polacy”.

Źródło: Interia.pl, Twitter

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
4
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo