Wspieraj wolne media

Buda: Zdemolujemy PE i odwrócimy część reform. "PE wycofa się wtedy z części najbardziej absurdalnych rozwiązań"

2
1
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/Radio ZET

W 2024 roku tak zdemolujemy Parlament Europejski, jeśli chodzi o całkowicie inne podejście, że odwrócimy część reform - powiedział w rozmowie z Radiem Zet minister rozwoju Waldemar Buda.

  • Minister w rozmowie z radiem stwierdził, że koszty wdrożenia Fit For 55 w Polsce to nawet bilion złotych.
  • Dodał, że UE przekaże nam z tego "drobnostkę, 1/5 tego. Mówi się o 200 mld w stosunku do biliona".
  • Buda podkreślił że nie da się zawetować polityki klimatycznej, ponieważ to jest równoznaczne z wypisaniem się z UE.

Zdaniem Waldemara Budy “wybory doprowadzą do przeszacowania wartości i sił i wróci racjonalność” Dodał, że “wszystko na to wskazuje”. 

PE wycofa się wtedy z części najbardziej absurdalnych rozwiązań - stwierdził minister rozwoju.

Buda dodał, że w tej spawie Polska ma za sobą całą Europę Środkowo-Wschodnią, a nawet niektóre kraje Europy Zachodniej. 

Buda: Nie da się zawetować polityki klimatycznej

Minister w rozmowie z radiem stwierdził, że koszty wdrożenia Fit For 55 w Polsce to nawet bilion złotych. Dodał, że UE przekaże nam z tego “drobnostkę, 1/5 tego. Mówi się o 200 mld w stosunku do biliona”. Buda podkreślił że nie da się zawetować polityki klimatycznej, ponieważ to jest równoznaczne z wypisaniem się z UE. 

Nie było innego wyjścia, ale musimy stawiać warunki: na jakich zasadach, ile jest środków, jak dynamicznie podchodzimy (...). Ja jeżdżę rowerem, kocham rower i bieganie tylko, że Timmermans ze swoimi przekonaniami nie może narzucać Europie tego typu absurdów - skomentował Buda.

Kwaśniewski: Obecny system jest nie do naprawienia

Do wypowiedzi ministra rozwoju odniósł się prezes Instytutu Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski, który stwierdził, że “obecny system jest nie do naprawienia”. 

PE może być funkcjonalny jedynie, gdy przestanie hodować kastę “europosłów” w większości oderwanych od spraw krajowych i uzależnionych od sowitych pensji. To można osiągnąć przez powołanie PE jako zjazdu delegacji parlamentów krajowych - napisał w mediach społecznościowych.

Czytaj także: Wsparcie dla polskich rolników. UE przeznaczy 40 mln euro dla Polski w związku z importem z Ukrainy?

Przyjęto kluczowe dyrektywy pakietu Fit for 55

Rada Unii Europejskiej zaaprobowała we wtorek kluczowe dyrektywy i rozporządzenia pakietu Fit for 55, które w ubiegłym tygodniu przegłosował Parlament Europejski.

Celem pakietu jest dostosowanie unijnego prawodawstwa do nowego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w stosunku do poziomu z 1990 r.).

Przyjęte elementy pakietu Fit For 55 obejmują rewizję unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), rozporządzenie ustanawiające mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (tzw. mechanizm CBAM) oraz rozporządzenie ustanawiające Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).

Źródło: radiozet.pl, teraz-srodowisko.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo