Wspieraj wolne media

Bruksela a Partia Demokratyczna: Napięcie wokół wypłaty funduszy odbudowy dla Włoch

0
0
1
Ursula von der Leyen i Giorgi Meloni
Ursula von der Leyen i Giorgi Meloni / Fot. Twitter

Bruksela i włoska Partia Demokratyczna (PD) wywierają coraz większą presję na rząd Giorgi Meloni w sprawie wypłaty trzeciej transzy funduszy odbudowy dla Włoch. Ataki opozycji, zarówno ze strony sekretarza PD Elly Schlein, jak i unijnego komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloniego, stają się coraz bardziej zaciekłe. W grę wchodzi 19 miliardów euro, które mają wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju, w tym na sektor służby zdrowia i inwestycje.

Negocjacje między Brukselą a Rzymem w sprawie wypłaty 19 miliardów euro - trzeciej transzy z Funduszu Odbudowy dla Włoch trwają od ponad dwóch miesięcy. Termin raportowania zmian w kilkunastu obszarach, które zażądała Komisja Europejska, upływa 31 maja. Przedmiotem negocjacji są reformy dotyczące pracy, polityki społecznej, praw zamówień publicznych i innych dziedzin.

Spór między Włochami a UE

Włoski dziennik "Il Sole 24 Ore" informuje, że aż dwie trzecie wzrostu PKB Włoch w latach 2023-2026 opiera się na funduszach z Planu Odbudowy. W przypadku nieotrzymania wszystkich środków z tego funduszu, roczny wzrost PKB kraju wyniesie zaledwie 0,4 proc., podczas gdy przy pełnej wypłacie funduszy prognozowany jest wzrost na poziomie 1,2 proc. Konieczne są środki finansowe, które mogą być przeznaczone na służbę zdrowia oraz inwestycje.

Premier Giorgia Meloni wielokrotnie apelowała do Komisji Europejskiej o elastyczność i odblokowanie Planu Odbudowy. Podczas Festiwalu Ekonomicznego w Trydencie przekonywała, że unijne fundusze są kwestią bezpieczeństwa dla Włoch. W odpowiedzi na apel Meloni, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zgodziła się na wypłatę 6 miliardów euro z trzeciej transzy Planu, które mają być przeznaczone na usuwanie skutków powodzi. Jednak wypłata ta wiąże się z pewnymi warunkami, w tym z koniecznością uwzględnienia zaleceń ekologów, którzy sprzeciwiają się niektórym projektom infrastrukturalnym.

Problemy rządu Giorgi Meloni

Włoska opozycja, reprezentowana przez Partię Demokratyczną, jest coraz bardziej krytyczna wobec rządu Giorgi Meloni i proponowanych przez niego reform gospodarczych. Sekretarz PD Elly Schlein podkreśla potrzebę uczynienia systemu bardziej sprawiedliwym i progresywnym, a Paolo Gentiloni, unijny komisarz ds. gospodarki, również wyraża zaniepokojenie planami obniżki podatków i wprowadzenia podatku liniowego.

Warto zauważyć, że spór dotyczący unijnych funduszy przebiega w kontekście podziałów politycznych, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Giorgia Meloni, przewodnicząca Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, stoi w opozycji do Partii Demokratycznej, która wchodzi w skład Partii Europejskich Socjalistów. Opozycja dąży do tego, aby fundusze na odbudowę trafiły do prezydenta regionu Emilia Romania, Stefano Bonacciniego, który jest członkiem Partii Demokratycznej.

Konserwatyści kontra Partia Demokratyczna

Włoscy komentatorzy zwracają uwagę, że spór o unijne fundusze odzwierciedla podziały polityczne panujące w Parlamencie Europejskim. Giorgia Meloni reprezentuje konserwatywno-reformatorską frakcję, podczas gdy opozycyjna Partia Demokratyczna jest częścią socjalistycznej grupy. Te różnice ideologiczne wpływają na intensyfikację sporu i zacieklejsze ataki opozycji na rząd.

Włochy wciąż oczekują na zakończenie negocjacji i ostateczną decyzję Komisji Europejskiej w sprawie wypłaty trzeciej transzy z Funduszu Odbudowy. Prawidłowe i odpowiedzialne wykorzystanie tych środków ma kluczowe znaczenie dla ożywienia gospodarki, inwestycji i przeciwdziałania skutkom powodzi. Spór polityczny nad tymi funduszami daje wyraz głębszym podziałom politycznym, które stanowią wyzwanie dla jedności i skuteczności działań na szczeblu europejskim.

Źródło: tvmn.pl, Wpolityce

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo