Wspieraj wolne media

Białoruscy hakerzy atakują. Polacy dostawali SMS-y rzekomo od Litewsko-Polsko-Ukraińskiego Korpusu

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Białoruscy hakerzy podszywają się pod Ministerstwo Obrony Narodowej. Rzekomo zachęcają do wstąpienia w szeregi Litewsko-Polsko-Ukraińskiego Korpusu, który ma walczyć na Ukrainie.

  • Sprawcami wtorkowego fake-newsa ws. rzekomego powoływania polskich obywateli do Brygady litewsko-polsko-ukraińskiej jest białoruska grupa hakerska UNC 1151.
  • Komunikaty były rozpowszechniane za pomocą maili oraz SMS-ów. Wiadomość dotarła do tysięcy osób.
  • W kwietniu 2021 r. białoruska grupa hakerska UNC 1151 dokonała ataków na polskich polityków.

Sprawcami wczorajszego fake-newsa ws. rzekomego powoływania polskich obywateli do Brygady litewsko-polsko-ukraińskiej jest białoruska grupa hakerska UNC 1151 - poinformował w mediach społecznościowych gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Zaznaczył on, że szybko dokonana atrybucja jest wynikiem wysiłku Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Akcja dezinformacyjna białoruskich hakerów

Komunikaty były rozpowszechniane za pomocą maili oraz SMS-ów. Wiadomość dotarła do tysięcy osób, a także zyskała popularność w mediach społecznościowych. 

Z treści fałszywego komunikatu wynika, że rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w 2023 r. na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny, która ma potrwać do 21 lipca. Fikcyjne zawiadomienie kierowane jest do mężczyzn i kobiet, posiadających kwalifikacje przydatne dla wojska lub wykształcenie na kierunkach związanych z medycyną.

Rekrutacja ma dotyczyć służby w “Litewsko-Polsko-Ukraińskim Korpusie". Wnioskując po dodanym adresie mailowym można stwierdzić, że chodzi o LITPOLUKRBRIG, czyli Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadę im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

Czytaj także: Rozwój technologii kwantowych. Jak wykorzystać ją w Siłach Zbrojnych?

Wojsko Polskie ostrzega 

Przed kampanią dezinformacyjna ostrzega Wojsko Polskie, które wydało alert informujący o fejkowych komunikatach dotyczących rzekomej rekrutacji do Brygady.

W kwietniu 2021 r. białoruska grupa hakerska UNC 1151 dokonała ataków na polskich polityków. To wtedy ujawniono włamania na konta ministrów polskiego rządu czy też włamanie na serwer Państwowej Agencji Atomistyki.

Źródło: twitter, cyberdefence24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo