Wspieraj wolne media

Berlin nie chce języka polskiego w swoich szkołach. Jest reakcja organizacji polonijnych. "To jest nasze prawo"

2
2
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Niemiecko-polska grupa parlamentarna spotka się dziś w Bundestagu z organizacjami polonijnymi, by przedstawić im propozycje finansowania nauki języka polskiego w Niemczech. W spotkaniu będą uczestniczyć m.in. przedstawiciele Związku Polaków w Niemczech, Polskiej Macierzy Szkolnej i polskiej ambasady w Berlinie.

Asymetria w nakładach Polski i Niemiec na naukę języka polskiego wciąż pozostaje duża, a Berlin nie chce zwiększyć wydatków na naukę polskiego jako języka ojczystego.

Wiceszefowa Związku Polaków w Niemczech, Anna Wawrzyszko, powiedziała, że prawo Polonii do nauki języka ojczystego zapisano w polsko-niemieckim traktacie o dobrym sąsiedztwie. Organizacje polonijne domagają się, by ten traktat był realizowany.

Sygnatariusze zobowiązali się do umożliwienia realizowania naszych zdefiniowanych potrzeb. Art. 25 daje nam precyzyjną możliwość nauczania języka polskiego jako ojczystego przez grupę tożsamą do mniejszości narodowej niemieckiej w tzw. innych ośrodkach oświatowych jak szkoły i uczelnie. To jest nasze prawo, które zostało dokładnie zdefiniowane w tym traktacie. Mamy dokładne wskazania. Bardzo byśmy chcieli, żeby państwo niemieckie po 30 latach dokonało dla nas uruchomienia funduszu federalnego na podstawie rozporządzenia federalnego - powiedziała Anna Wawrzyszko wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.

Strona niemiecka utrzymuje, że rząd Olafa Scholza przeznaczył pięć milionów euro ze środków federalnych na nauczanie języka polskiego. Okazuje się jednak, że środki te są przeznaczane nie tyle na naukę języka polskiego jako języka ojczystego, ile na jego popularyzację.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo