Wspieraj wolne media

Berlin. Pomnik i centrum dokumentacyjne poświęcone polskim ofiarom wojny. W końcu pojawiły się konkretne plany

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jest szansa, że prace nad utworzeniem w Berlinie pomnika i centrum dokumentacyjnego, poświęconych polskim ofiarom II wojny światowej, znowu zaczną posuwać się do przodu. Osoby zaangażowane w projekt przyznają, że zmarnowano czas.

  • Pod koniec marca w stolicy Niemiec zaczęła działać specjalna komórka, której eksperci mają przygotować propozycję realizacji projektu.
  • Na początku roku niemiecki Bundestag przeznaczył milion euro na przygotowanie planu.
  • Choć prace nad projektem nabierają tempaa, to osoby w niego zaangażowane przyznają, że w ciągu minionego półtora roku zmarnowano cenny czas.

Pod koniec marca w stolicy Niemiec zaczęła działać specjalna komórka, której eksperci mają przygotować propozycję realizacji projektu.

Po raz pierwszy chodzi o konkretne plany dotyczące kształtu trzech głównych filarów nowej placówki, czyli tego, jak ma wyglądać upamiętnienie polskich ofiar (na przykład w formie pomnika), jak edukować i informować o wspólnej przeszłości (centrum dokumentacyjne) i jak zorganizować miejsce niemiecko-polskiego dialogu i spotkań. Dodatkowo eksperci mają oszacować koszty i czas potrzebny na realizację.

Milion euro na przygotowanie planu

Na początku roku niemiecki Bundestag przeznaczył milion euro na przygotowanie planu. Pieniądze trafiły do Fundacji Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, która wspólnie z Niemieckim Instytutem Spraw Polskich w Darmstadt (DPI) wybrała ekspertów odpowiedzialnych za opracowanie planu. 

Ma on być gotowy na wiosnę przyszłego roku, a po zatwierdzeniu przez niemiecki parlament stać się oficjalną podstawą realizacji inwestycji.

Zmarnowano czas 

Prace nad projektem nabierają tempa. Osoby w niego zaangażowane przyznają jednak, że w ciągu minionego półtora roku zmarnowano cenny czas. 

Wiązało się to ze zmianą rządu w Niemczech, z nową obsadą ministerstw. Od jesieni 2021 do lata 2022 panowała cisza na łączach, dopiero potem wykrystalizowały się procesy i pojawiły osoby kontaktowe. Teraz prace przygotowawcze będą konkretnie posuwały się do przodu - powiedział Dyrektor DPI Peter-Oliver Loew ocenia w rozmowie z Deutsche Welle.

Niemcy będą szukać możliwości ścisłej wymiany poglądów z Polakami

Biuro pełnomocniczki rządu Niemiec ds. kultury i mediów, które jest odpowiedzialne za całą inicjatywę, zapewnia, że Niemcy będą szukać sposobności na ściślejszą wymianę myśli z partnerami z Polski, przygotowując projekt nowej instytucji. W połowie marca niemieccy eksperci, w tym dyrektor Fundacji Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, odwiedzili już Polskę.

Celem wyjazdu było głębsze zapoznanie się z rozwojem polskiej kultury pamięci oraz podjęcie dialogu z ważnymi aktorami w tej dziedzinie - poinformował DW rzecznik pełnomocniczki rządu Niemiec ds. kultury i mediów.

Czytaj także: "To skandal, że młodzi Polacy nie zostali wpuszczeni na teren obozu". Weterani polskiego podziemia niepodległościowego napisali list otwarty

Ważny projekt dla poprawy stosunków polsko-niemieckich 

Zdaniem Petera-Olivera Loewa z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt do osób odpowiedzialnych za ten projekt po stronie niemieckiej dotarło już, że nie będzie on funkcjonował wyłącznie w Niemczech i w ramach klasycznego niemieckiego podejścia do edukacji, historii i kultury pamięci.

Zrozumiano, że aspekt bilateralny będzie miał centralne znaczenie i że wszystko będzie bacznie obserwowane w Polsce. Zdano sobie też sprawę, że to bardzo ważny projekt dla polsko-niemieckiego sąsiedztwa i dla poprawy i wsparcia stosunków polsko-niemieckich - powiedział.

Źródło: dw.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo