Bąkiewicz o Tusku: "Wynegocjował" zerwanie gwarantu bezpieczeństwa dla Polski, jakim miała być amerykańska tarcza antyrakietowa
Donald Tusk "wynegocjował” zerwanie gwarantu bezpieczeństwa dla Polski, jakim miała być amerykańska tarcza antyrakietowa - napisał w mediach społecznościowych Robert Bąkiewicz.
- Robert Bąkiewicz odwołał się do rozmowy Donalda Tuska z 2008 roku z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
- Ówczesny premier stwierdził wówczas, że rosyjski przywódca nie jest "entuzjastą" tarczy antyrakietowej w Polsce.
- Telewizja Polska w poniedziałek pokazała drugi odcinek serialu dokumentalnego "Reset". Głównym tematem była wizyta Donalda Tuska i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Moskwie.
- Zobacz także: Maciejewski: Sprawcą polskiego poniżenia jest Donald Tusk i Radosław Sikorski [NASZ WYWIAD]
Robert Bąkiewicz odwołał się do rozmowy Donalda Tuska z 2008 roku z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ówczesny premier stwierdził wówczas, że rosyjski przywódca nie jest “entuzjastą” tarczy antyrakietowej w Polsce.
Jak widać Donald Tusk nie tylko sprawdził się w roli szatniarza Europy ale również był wybitnym “negocjatorem”. “Wynegocjował” zerwanie gwarantu bezpieczeństwa dla Polski jakim miała być amerykańska tarcza antyrakietowa - napisał na Twitterze Robert Bąkiewicz.
Jak widać @donaldtusk nie tylko sprawdził się w roli szatniarza Europy ale również był wybitnym „negocjatorem”.
„Wynegocjował” zerwanie gwarantu bezpieczeństwa dla 🇵🇱Polski jakim miała być amerykańska tarcza antyrakietowa. pic.twitter.com/WjyCUHTaxk — Robert Bąkiewicz (@RBakiewicz) June 20, 2023
Tusk: Putin nie jest entuzjastą tarczy antyrakietowej
Donald Tusk w trakcie rozmów z Putinem w lutym 2008 roku omawiał m.in. kwestię proponowanej przez Stany Zjednoczone tarczy antyrakietowej, która miała powstać w Polsce.
Jeśli na terytorium Polski zostaną rozlokowane takie systemy, które jak uważamy będą próbowały neutralizować naszą obronę przeciwrakietową, naruszając tym samym równowagę sił wojskowych na świecie albo będzie to zagrażało naszemu narodowemu bezpieczeństwu, to podejmiemy kontrposunięcia. Wycelujemy nasze rakiety w te obiekty, które będą nam zagrażać - powiedział Władimir Putin.
Ówczesny premier Donald Tusk skomentował, że “prezydent Putin nie jest entuzjastą” projektu tarczy antyrakietowej.
Ale uznał autonomiczne prawo Polski do decydowania, czyje i jakie instalacje obronne na terytorium naszego kraju będą się znajdować - dodał.
Kreml zażądał od Polski, żeby ta zrezygnowała z budowy tarczy lub pozwoliła na jej kontrolę.
Tusk powiedział, że rosyjski przywódca “wyraził bardzo otwartym językiem oczekiwania ze strony Rosji, co do możliwości monitorowania, sprawdzania na ile instalacje tarczy antyrakietowej nie są wymierzone w kierunku Rosji”.
Putin o podziale Ukrainy
Telewizja Polska w poniedziałek pokazała drugi odcinek serialu dokumentalnego “Reset”. Głównym tematem była wizyta Donalda Tuska i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Moskwie.
Jak twierdzą autorzy dokumentu, w trakcie rozmów, z ust Putina padła propozycja podziału Ukrainy. Jak zaznaczono w filmie, informacja miała zostać zawarta w notatkach, do których nie udało się jednak dotrzeć.
Fakt złożenia propozycji w październiku 2014 roku, potwierdził w wywiadzie dla “Politico” Radosław Sikorski. Po czasie odwołał jednak swoje słowa.
Dwie kluczowe notatki dotyczące przebiegu rozmowy Donalda Tuska z Władimirem Putinem zaginęły albo ja do nich nie dotarłem. Notatka najwcześniejsza, czyli ta z 12 lutego 2008 r. - my jej nie pokazujemy, ale ja ją widziałem, bo jest jawna - ona jeszcze w większym stopniu degraduje tę rozmowę - powiedział Sławomir Cenckiewicz, historyk i współautor serialu “Reset”.
Znikające notatki i dziwne kulisy wizyty Donalda Tuska w Moskwie 8 lutego 2008 r., czyli Jarosław Bratkiewicz odsłania kuchnię dyplomacji Tuska i Sikorskiego… #Reset @michalrachon @tvp_info
Pamiętajcie, że ta historia ma swój ciąg dalszy… pic.twitter.com/KbgTYvjPBs — Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) June 19, 2023
Media podają, że na serial “Reset” w TVP wpłynęły już cztery skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Osoby zgłaszające wytykają autorom m.in. manipulacje i używanie drastycznych ujęć.
Źródło: twitter, interia.pl