Wspieraj wolne media

Bąkiewicz: Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz

4
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady oraz 83. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz.

14 czerwca uznawany jest za dzień, w którym niemiecki obóz Auschwitz zaczął funkcjonować. Uchwałą Sejmu obchodzimy go jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Dziś przypada 83 rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz - przypomniał na Twitterze Robert Bąkiewicz.

Obchody 83. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz zainaugurowała w środę Msza święta w Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach. W eucharystii uczestniczyło kilkunastu byłych więźniów niemieckiego obozu. Jedna z więźniarek zaznaczyła, że chce złożyć hołd więźniom, którzy jako pierwsi trafili do Auschwitz.

Nie daj Boże, aby się to jeszcze raz u nas działo. Gdy patrzę na to, co dzieje się na Ukrainie, to czuję jakbym to wszystko jeszcze raz sama przeżywała - powiedziała Barbara Doniecka.

Czytaj także: Międzynarodowa konferencja w Atenach. Wiceminister Mularczyk: "Udało nam się umiędzynarodowić sprawę reparacji od Niemiec"

Pierwszy transport do KL Auschwitz

14 czerwca 1940 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. W przeddzień owego najsłynniejszego transportu “oświęcimskiego”, wywołano z cel więźniów z przygotowanej listy.

Do obozu zagłady trafiło 728 Polaków, m.in. członkowie niepodległościowej konspiracji oraz aresztowani w obławach i łapankach. Wśród tych więźniów dużą grupę stanowiły osoby, które próbowały przedostać się do tworzonych we Francji Polskich Sił Zbrojnych. Część więźniów została aresztowana podczas akcji AB, czyli tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, którą Niemcy przeprowadzili w Generalnym Gubernatorstwie w 1940 r.

Najmłodszy z więźniów - Stanisław Ryniak miał piętnaście lat. Otrzymał numer obozowy 31. 349 to numer innego więźnia tego transportu, Bronisława Czecha, 24-krotnego narciarskiego mistrza Polski i trzykrotnego olimpijczyka, aresztowanego przez Niemców za działalność konspiracyjną. W konspirację zaangażował się także na terenie KL Auschwitz w ramach organizacji założonej w obozie przez rtm. Witolda Pileckiego.

Źródło: twitter, ipn.gov.pl, wnp.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
4
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo