Wspieraj wolne media

Atak Hezbollahu na Izrael z terytorium Libanu. Reakcje imigrantów w Londynie i Berlinie.

22
1
1
Brama Brandemburksa
Brama Brandemburksa / Fot. Twitter

Hezbollah, za pomocą intensywnego ostrzału rakietowego i artyleryjskiego, zaatakował izraelskie pozycje na spornym odcinku granicy izraelsko-syryjskiej wzdłuż okupowanych wzgórz Golan. Organizacja podkreśliła, że jest to akt solidarności z Palestyńczykami, reagując na ofensywę Hamasu ze Strefy Gazy przeciwko Izraelowi. Tego samego dnia w różnych krajach, w tym w Libanie, Turcji, Jemenie, Iranie i Londynie, odbyły się demonstracje poparcia dla Palestyńczyków.

Hezbollah, organizacja uznawana zarówno za grupę terrorystyczną, jak i za partię polityczną w Libanie, przeprowadziła atak rakietowy i artyleryjski na izraelskie pozycje w okupowanych wzgórzach Golan. Atak ten był wyrazem solidarności z Palestyńczykami, którzy podjęli ofensywę przeciwko Izraelowi, kierowaną przez Hamas ze Strefy Gazy.

Wsparcie z Libanu dla Palestyńczyków

Źródła w izraelskich służbach bezpieczeństwa potwierdziły trafienie pocisków wystrzelonych z Libanu w stanowisko armii izraelskiej w mieście Szebaa na spornym obszarze granicy izraelsko-syryjskiej. W odpowiedzi na ten atak, izraelskie siły obrony rozpoczęły działania na obszarze Libanu, skąd przeprowadzono ostrzał.

Wiele krajów na całym świecie wyraziło swoje poparcie dla Palestyńczyków, organizując demonstracje. W Turcji, tysiące osób wyszły na ulice Ankary i Stambułu, wyrażając solidarność z Palestyną. Podobne manifestacje miały miejsce w Iranie, Jemenie i Londynie, gdzie tłumy śpiewały hasła i wymachiwały flagami Palestyny.

W Iranie, w mieście Kerman, zbierającym się pod grobem generała Kasema Sulejmaniego, który zginął w ataku amerykańskim w 2020 roku, zgromadziły się setki osób, śpiewając i manifestując poparcie dla Palestyny.

Demonstracje w stolicy Jemenu, Sanie, odzwierciedlały wsparcie dla palestyńskich frakcji islamskich, a transparenty wyrażały jednocześnie deklarację szyickiego ruchu Huti: "Bóg jest wielki, śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi, przekleństwo Żydom, zwycięstwo islamowi".

W Londynie, prezenterka telewizyjna Rachel Riley opublikowała informacje o osobach tańczących z palestyńskimi flagami, co skłoniło lokalne służby do zwiększenia patroli policyjnych w różnych częściach miasta.

Berlin również dołączył do wyrazów wsparcia, gdzie mężczyźni z flagami Palestyny rozdawali słodycze jako wyraz radości z ataków terrorystycznych na Izrael, uważając je za "zwycięstwo ruchu oporu".

Z drugiej jednak strony władze niemieckie wyraziły gest solidarności z Izraelem poprzez podświetlenie Bramy Brandenburskiej w barwach Izraela. 

Źródło: tvmn.pl, RMF24

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
22
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo