Wspieraj wolne media

Argentyna. Feministki przez 30 lat walczyły przeciwko kompromisowi aborcyjnemu. Niebawem mogą za nim zatęsknić

0
0
0
Prezydent Argentyny Javier Milei
Prezydent Argentyny Javier Milei / ot. PAP/EPA/Abir Sultan

Przywrócenie kar za zabicie dziecka poczętego przewiduje projekt ustawy przedstawiony w argentyńskim Kongresie przez partię prezydenta Javiera Mileia Libertad Avanza (Wolność Postępuje).

  • W Argentynie w 2020 r. całkowicie zniesiono odpowiedzialność karną za przeprowadzenie i współudział w aborcji do 14. tygodnia ciąży.
  • Podczas swej kampanii prezydenckiej Milei zapowiedział, że jeśli dojdzie do władzy postara się unieważnić ustawę, która znosi kary za przerwanie ciąży.
  • Kara za przerwanie ciąży powinna jego zdaniem wynosić dla ”przeprowadzającego zabieg bez zgody kobiety” od trzech do dziesięciu lat pozbawienia wolności.
  • Zobacz także: Konferencja Narodowych Konserwatystów w Brukseli. Przedstawiciele Ordo Iuris biorą udział w wydarzeniu

Argentyńska kontrrewolucja

Podczas swej kampanii prezydenckiej Milei zapowiedział, że jeśli dojdzie do władzy postara się unieważnić ustawę, która znosi kary za przerwanie ciąży i daje kobietom prawo do bezpłatnego zabiegu aborcji przed upływem czternastego tygodnia ciąży.

Obowiązujące obecnie prawo zatwierdzone przez Kongres w grudniu 2020 roku za prezydentury peronisty Alberto Fernandeza pozwala na zabieg przerwania ciąży również poza tym terminem, jeśli jest ona rezultatem gwałtu bądź zagraża życiu lub zdrowiu kobiety.

Projekt prezydenckiej ustawy całkowicie unieważnia zapisy poprzedniej, a także znacznie zwiększa kary za zabicie nienarodzonego dziecka. W przypadku ”przeprowadzającego zabieg bez zgody kobiety”, kara może wynosić nawet od trzech do dziesięciu lat pozbawienia wolności, a w przypadku śmierci kobiety – piętnaście lat więzienia. Tylko wtedy, gdy kontynuacja ciąży „groziłaby nieodwołalnie śmiercią kobiety”, medykom nie zagrażałaby kara więzienia.

Surowe kary więzienia, łącznie z długoletnim pozbawieniem prawa wykonywania zawodu, przewidziane są dla lekarzy i położnych. Tylko wtedy, gdy kontynuacja ciąży „groziłaby nieodwołalnie śmiercią kobiety”, medykom nie zagrażałaby kara więzienia za udział jej przerwaniu.

Źródło: forsal.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo