Analiza pomocy udzielanej Ukrainie przez Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię i Niemcy. Zobacz najnowszy raport
Fundacja Reduta Dobrego Imienia przedstawiła szczegółową analizę pomocy udzielanej Ukrainie przez Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię i Niemcy. Liczy się okres od początku inwazji do grudnia 2022 roku.
- Łączna pomoc Ukrainie powodowała, że Wielka Brytania była drugim państwem po Stanach Zjednoczonej pod względem udzielonej pomocy.
- Łączna dwustronna pomoc Ukrainie powodowała, że Niemcy były trzecim państwem po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii pod względem obiecanej pomocy.
- Łącznie pomoc Hiszpanii dla Ukrainy wyniosła 0,38 mld euro w ujęciu dwustronnym (ok. ¼ pomocy Francji) oraz 4,42 mld euro po uwzględnieniu także pomocy w ramach instrumentu Unii Europejskiej (ok. 60% tego co Francja).
Opracowanie zawiera porównanie wsparcia udzielanego przed inwazją Rosji i w obliczu wojny. Zagadnienia polityczne, gospodarcze, wojskowe i humanitarne zostały szczegółowo scharakteryzowane, aby przedstawić skalę i zakres wsparcia okazywanego przez poszczególne kraje - czytamy na stronie RDI.
Wielka Brytania
Według Instytutu Światowej Gospodarki w Kilonii, Wielka Brytania od początku inwazji na Ukrainę do grudnia 2022 r. zobowiązała się do przekazania pomocy wojskowej o wartości 4,12 mld euro, pomocy finansowej w wysokości 2,55 mld euro oraz pomocy humanitarnej w wysokości 0,4 mld euro. Łączna pomoc wyniosła ponad 7 mld euro.
Z punktu widzenia kwot bezwzględnych, pomoc wojskowa lokowała Wielką Brytanię na drugiej pozycji w rankingu dostarczycieli takiej pomocy Ukrainie. W przypadku pomocy finansowej, Wielka Brytania także znajdowała się na drugiej pozycji. W przypadku pomocy humanitarnej, Wielka Brytania znajdowała się na czwartej pozycji.
Łączna pomoc Ukrainie powodowała, że Wielka Brytania była drugim państwem po Stanach Zjednoczonej pod względem udzielonej pomocy.
Pod względnej łącznej pomocy udzielonej Ukrainie Wielka Brytania - ze wskaźnikiem na poziomie niecałego 0,3% PKB - lokowała się w II połowie pierwszej dziesiątki spośród 40 państw. W tym kontekście, należy zwrócić uwagę, że pod względem łącznej pomocy liderami były państwa bałtyckie i Polska, których pomoc, wliczając krajowe zobowiązania w ramach instrumentów unijnych, wynosiła między 0,7% a 1,3% ich rocznego PKB.
Wielka Brytania przekazała Ukrainie pomoc humanitarną o łącznej wartości 400 mln funtów. Warto wspomnieć, że Wielka Brytania wspierała wojskowo Ukrainę jeszcze przed 2022 rokiem. Do lutego ubiegłego roku kraj ten dostarczył sprzęt wojskowych o charakterze nieśmiercionośnym o wartości 2,2 milionów funtów.
Czytaj także: Nie jest kolorowo. Pierwszy raport dot. stacji zlewnych: blisko 90 proc. zlewni w Polsce nie spełnia wymogów
Francja
Francja w analogicznym okresie zobowiązała się do przekazania Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 0,47 mld euro (ok. 1/10 tego, co Wielka Brytania), pomocy finansowej dwustronnej w wysokości 0,8 mld euro (ok. 1/3 tego, co Wielka Brytania) oraz prawie 6 mld euro w ramach instrumentów unijnych (ponad dwa razy więcej niż Wielka Brytania) oraz pomocy humanitarnej w wysokości 0,14 mld euro (ok. 1/3 tego, co Wielka Brytania).
Łącznie pomoc Francji dla Ukrainy wyniosła 1,41 mld euro w ujęciu dwustronnym (ok. ¼ pomocy Wielkiej Brytanii) oraz 7,39 mld euro po uwzględnieniu także pomocy w ramach instrumentu Unii Europejskiej (prawie tyle samo, co Wielka Brytania).
Z punktu widzenia kwot bezwzględnych, pomoc wojskowa lokowała Francję na dziesiątej pozycji w rankingu dostarczycieli takiej pomocy Ukrainie. W przypadku dwustronnej pomocy finansowej, Francja znajdowała się na dziesiątej pozycji. W przypadku pomocy humanitarnej, Francja znajdowała się dziesiątej pozycji. Łączna pomoc dwustronna Ukrainie powodowała, że Francja była na szóstej pozycji po USA, Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech i Kanadzie.
Pod względnej łącznej udzielonej pomocy Ukrainie, Francja - ze wskaźnikiem na poziomie niecałego 0,05% PKB - lokowała się na początku trzeciej dziesiątki spośród 40 państw.
Do 20 listopada 2022 r władze Francji przekazały pomoc humanitarną Ukrainie o łącznej wartości 0,14 mld euro. Do połowy grudnia 2020 roku ta kwota wzrosła o kolejne 100 mln euro.
W październiku 2022 r. Emmanuel Macron zapowiedział utworzenie funduszy o wartości 100 milionów euro na rzecz zakupów uzbrojenia przez Ukrainę we francuskim przemyśle zbrojeniowym. W listopadzie 2022 r. fundusz ten został powiększony do 200 mln euro.
Jednocześnie Francja partycypowała w unijnym funduszu “European Peace Facility” na rzecz pomocy wojskowej Ukrainie. Spośród 3,1 mld euro tego funduszu, Francja sfinansowała jego około 1/6 w kwocie 540 mln euro.
Hiszpania
Hiszpania zobowiązała się do przekazania Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 0,08 mld euro (ok. 1/5 tego, co Francja), pomocy finansowej dwustronnej w wysokości 0,2 mld euro (ok. 1/4 tego, co Francja) oraz prawie 4 mld euro w ramach instrumentów unijnych (ok. 2/3 tego, co Francja), a także pomocy humanitarnej w wysokości 0,1 mld euro (niewiele mniej niż Francja).
Łącznie pomoc Hiszpanii dla Ukrainy wyniosła 0,38 mld euro w ujęciu dwustronnym (ok. ¼ pomocy Francji) oraz 4,42 mld euro po uwzględnieniu także pomocy w ramach instrumentu Unii Europejskiej (ok. 60% tego co Francja).
Z punktu widzenia kwot bezwzględnych, pomoc wojskowa lokowała Hiszpanię dopiero na 22 pozycji w rankingu dostarczycieli takiej pomocy Ukrainie. W przypadku dwustronnej pomocy finansowej, Hiszpania znajdowała się na dwunastej pozycji. W przypadku pomocy humanitarnej, Hiszpania znajdowała się czternastej pozycji. Łączna pomoc dwustronna Ukrainie powodowała, że Hiszpania była dopiero na piętnastej pozycji.
Pod względnej łącznej udzielonej pomocy Ukrainie, Hiszpania - ze wskaźnikiem na poziomie niecałego 0,03% PKB - lokowała się w środku trzeciej dziesiątki spośród 40 państw.
Pomoc humanitarna Hiszpanii dla Ukrainy była niewielka i wyniosła jedynie 100 mln euro. Kraj ten ma także – niewielki (około 8%) – wkład w unijny fundusz “European Peace Facility” na rzecz pomocy wojskowej Ukrainie. Spośród 3,1 mld euro tego funduszu, Hiszpania sfinansowała jedynie 260 mln euro, czyli około ½ tego co Francja.
Niemcy
W wypadku Niemiec koncentrujemy się na aspekcie politycznym, analizując dwa programowe teksty kanclerza Olafa Scholza, w których nakreślony został stosunek władz niemieckich do wojny na Ukrainie - czytamy na stronie RDI.
Republika Federalna Niemiec w okresie od 24.01.2022 do 20.11.2022 zobowiązała się do przekazania Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 2,34 mld euro, dwustronnej pomocy finansowej w wysokości 1,15 mld euro oraz za pomocą instrumentów unijnych kolejne 7,17 mld euro, a także pomocy humanitarnej w wysokości 1,95 mld euro.
Łączna pomoc dwustronna wyniosła 5,44 mld euro, zaś po uwzględnieniu instrumentów unijnych 12,62 mld euro (ok. ¼ łącznej pomocy USA).
Inne dostępne dane dotyczące pomocy wojskowej (obejmujące okres do 3 października 2022) mówiły o zdecydowanie mniejszym udziale Niemiec. I tak na pierwszym miejscu pod względem dostarczonej lub obiecanej pomocy wojskowej były USA (27,40 mld USD ), na drugim Wielka Brytania (3,71 mld USD), na trzecim Polska (1,8 mld USD), a dopiero na czwartym Niemcy (1,19 mld USD).
Z punktu widzenia kwot bezwzględnych obiecana pomoc wojskowa lokowała RFN (w listopadzie 2022) na trzeciej pozycji (po USA i Wielkiej Brytanii) w rankingu dostarczycieli takiej pomocy Ukrainie. W przypadku dwustronnej pomocy finansowej, Niemcy znajdowały się na czwartej pozycji (po USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie). W przypadku pomocy humanitarnej, RFN znajdowała się na drugiej pozycji po USA (które przeznaczyły prawie pięć razy wyższą kwotę na ten cel).
Łączna dwustronna pomoc Ukrainie powodowała, że Niemcy były trzecim państwem po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii pod względem obiecanej pomocy.
Pod względnej łącznej udzielonej pomocy dwustronnej Ukrainie, Niemcy - ze wskaźnikiem na poziomie niecałego 0,14% PKB - lokowały się na czternastej pozycji spośród 40 państw.
Źródło: rdi.org.pl