Ambasador RP w Moskwie o obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej: Mamy nadzieję, że uzyskamy dostęp do tego miejsca
Rozpoczniemy pobyt od uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Mamy nadzieję, że zostanie nam umożliwiony dostęp do tego miejsca - powiedział ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski.
- Ambasador Polski w Moskwie w poniedziałek będzie przewodniczył polskiej delegacji na cmentarzu katyńskim.
- W ramach obchodów w Katyniu zaplanowano mszę polową na cmentarzu. Uczestniczyć w niej będą tylko Polacy mieszkający w Rosji, jak również przebywający w tym kraju dyplomaci.
- 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski w poniedziałek będzie przewodniczył polskiej delegacji na cmentarzu katyńskim, sprzed którego rosyjskie władze decyzją administracyjną usunęły polskie barwy narodowe, podaje portal RMF24.pl.
W ramach obchodów w Katyniu zaplanowano mszę polową na cmentarzu. Uczestniczyć w niej będą tylko Polacy mieszkający w Rosji, jak również przebywający w tym kraju dyplomaci. W związku z toczącą się na Ukrainie wojną nie przewidziano delegacji z Polski.
Pojawi się polska flaga
Jak przekazał portalowi ambasador Krzysztof Krajewski, nie ma możliwości, by dyplomaci wywiesili na maszcie przed memoriałem polską flagę. Zaznaczył, że doszłoby do złamania statusu dyplomatycznego. Dodał jednak, że ma inny plan, którego na razie nie ujawni.
Jest to miejsce, Memoriał, który podlega władzom rosyjskim. I maszt jest miejscem, w którym o wywieszeniu flagi decydują władze rosyjskie. Ale w czasie uroczystości - nie chcę zdradzać za wiele szczegółów - biało-czerwona na pewno będzie - stwierdził Krajewski, cytowany przez portal.
Zbrodnia katyńska
Decyzję o zamordowaniu polskich jeńców podjęto 5 marca 1940 r. na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Stalina. Szef NKWD, oceniając w nim, że wszyscy wymienieni Polacy “są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej”, wnioskował o rozpatrzenie ich spraw w trybie specjalnym “z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary - rozstrzelania”.
W ciągu sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 jeńców. Zamordowano również ok. 7 300 Polaków przetrzymywanych w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich terenów Rzeczypospolitej.
W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r., kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb ZSRS przeprowadzonej przez władze sowieckie. Według danych NKWD zesłano łącznie ok. 61 tysięcy osób, głównie do Kazachstanu.
Źródło: rmf24.pl, ipn.gov.pl