Zaskakująca decyzja pro-ukraińskiego rządu Tuska. 800 plus jednak nie dla uchodźców? Jest odważna decyzja nowych władz
Świadczenie socjalne 800+ nie będzie już dostępne dla wszystkich rodzin z dziećmi na terenie Polski. Najbardziej na decyzji rządu Premiera Donalda Tuska stracą ukraińskie rodziny. Eksperci wskazują, że istnieje potrzeba odciążenia polskiego budżetu.
- Rząd Donalda Tuska przeprowadza zmiany w finansowaniu socjalnym przybyszów z zagranicy.
- Według medialnych ustaleń we wrześniu skończy się możliwość pobierania 800 plus przez imigrantów.
- Eksperci popierają takie działania, podkreślając że potrzeba odciążyć budżet.
- Zobacz także: Amerykańscy nastolatkowie chcą zmieniać płeć. Przerażające statystyki
Ja informuje "polsatnews.pl" rząd Donalda Tuska zamierza zrezygnować z świadczenia socjalnego 800 plus dla wszystkich dzieci przebywających na terenie Polski. W ten sposób już we wrześniu tego roku skończy się możliwość korzystania z tego świadczenia przez uchodźców i imigrantów z Ukrainy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uchwalonymi jeszcze przez rząd Zjednoczonej Prawicy, dodatkowe wsparcie, ma obowiązywać do 4 marca 2024 roku. Jak ustalili dziennikarze "Rzeczpospolitej", koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy ma przegłosować wprowadzenie 6-miesięcznego okresu przejściowego liczonego właśnie od marca.
Oznacza to, że specustawa przestanie działać właśnie we wrześniu. Będzie to też ostatni miesiąc, kiedy uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymają to świadczenie. Rządzący zapowiadają wprowadzenie dla takich osób nowej formy pomocy.
Czytaj więcej: "Rzeczpospolita": Ukraińcy w Polsce przodują pod względem liczby przestępców wśród obcokrajowców. Zobacz statystyki policyjne
Te zmiany odciążą polski budżet
Zaskakująca decyzja rządu Tuska, który wydawał się w sprawie Ukrainy mieć podobne zdanie co poprzednicy z Prawa i Sprawiedliwości, pozwoli jednak na odciążenie polskiego budżetu. Jak wyjaśniła dyrektor fundacji Leny Grochowskiej, pomoc społeczna państwa powinna iść na najbardziej potrzebujących, czyli na osoby niepełnosprawne, chore. W tym kontekście wymieniła ona, że jednak tutaj należy również uwzględnić imigrantów ze wschodu Ukrainy, poszkodowanych działaniami rosyjskiej inwazji.
Zmiany są bardzo potrzebne. Długodystansowa finansowa pomoc państwa powinna iść wyłącznie wobec osób chorych, niesamodzielnych, niepełnosprawnych, głównie ze wschodu Ukrainy - stwierdziła Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.
Zrezygnowanie z wypłacania co miesiąc 800 plus osobom z Ukrainy znacznie może odciążyć polski budżet. Wydatki mają być przeznaczone na szereg innych potrzeb również związanych z dziećmi i seniorami.
Źródło: polsatnews.pl, pch24.pl