Wspieraj wolne media

71 proc. Polaków boi się o wolność mediów. Są za wzmocnieniem przepisów chroniących swobodę i niezależność mediów

1
1
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jak wynika z sondażu Media Freedom Poll przeprowadzonego w krajach Grupy Wyszehradzkiej, aż 71 proc. Polaków boi się o wolność mediów.

  • Spośród czterech krajów grupy, Słowacja zajmuje pierwsze miejsce - ze wzrostem z 49 proc. do 62 proc.
  • Polska jest na drugim miejscu ze wzrostem z 63 do 71 proc. osób, które martwią się o stan mediów krajowych, to o 15 proc. więcej niż w przypadku węgierskich respondentów.
  • Większa część badanych w Polsce i na Węgrzech uważa, że największym zagrożeniem dla wolności mediów jest rząd.

Z sondażu wynika, że cztery państwa Środkowej Europy - Polska, Czechy, Słowacja i Węgry - obawiają się o wolność mediów bardziej niż w zeszłym roku. 

71 proc. Polaków boi się o wolność mediów

Spośród czterech krajów grupy, Słowacja zajmuje pierwsze miejsce - ze wzrostem z 49 proc. do 62 proc. Polska jest na drugim miejscu ze wzrostem z 63 do 71 proc. osób, które martwią się o stan mediów krajowych, to o 15 proc. więcej niż w przypadku węgierskich respondentów. W Czechach obawy deklaruje 51 proc. badanych.

Polacy uważają rząd za największe zagrożenie dla wolności mediów

Większa część badanych w Polsce i na Węgrzech uważa, że największym zagrożeniem dla wolności mediów jest rząd, natomiast w Czechach i na Słowacji są to właściciele mediów oraz inwestorzy.

Niezależność wobec właścicieli i interesów gospodarczych jest wysoko ceniona, za szczególnie ważną uznało ją 87 proc. ankietowanych w Polsce.

Czytaj także: TVMN otrzymała od KRRiT koncesję na nadawanie w sieciach kablowych. "Trwają prace nad włączeniem kanału do oferty największych sieci kablowych w Polsce"

Obywatele chcą ochrony niezależności mediów

W badaniu ankietowani opowiedzieli się za wzmocnieniem przepisów krajowych chroniących swobodę i niezależność mediów. Popierają również kary i sankcje nakładane przez Unię Europejską na rządy ingerujące w wolność mediów. 

Panuje powszechna zgoda co do tego, że platformy cyfrowe powinny przedkładać rzetelne źródła nad te mniej wiarygodne i zapobiegać rozpowszechnianiu mowy nienawiści i dezinformacji. W Czechach i w Polsce uznano, że różnorodność mediów jest stosunkowo większa, na Węgrzech - mniejsza.

Podczas gdy Komisja Europejska pracuje nad osiągnięciem ogólnounijnego konsensusu w sprawie potrzeby wprowadzenia nowego europejskiego aktu o wolności mediów, wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że opinia publiczna wyprzedziła polityków i domaga się podjęcia działań mających chronić dziennikarskie wartości i niezależność - powiedziała dr Tessa Szyszkowitz, przewodnicząca Committee for Editorial Independence.

Sondaż został przeprowadzony w marcu 2023 roku przez Committee for Editorial Independence, który jest inicjatywą czeskiego wydawnictwa Economia.

W badaniu uczestniczyło 4 023 dorosłych respondentów, podzielonych równo pomiędzy cztery kraje wyszehradzkie, w celu zbadania poglądów ludzi na temat wolności mediów i ich poparcia dla niezależnego dziennikarstwa

Źródło: mediafreedompoll.com, euractiv.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo