25-lecie podpisania konkordatu między Stolicą Apostolską i Polską. Lewica przez kilka lat nie chciała dopuścić do porozumienia z Watykanem
25 lat temu w życie weszła umowa między Polską a Stolicą Apostolską. Od zawarcia Konkordatu do wejścia w życie minęło pięć lat. Przez ten czas, postkomunistyczna lewica usilnie blokowała zawarcie porozumienia.
- Wiele lat po tak zwanej dekomunizacji Polski, ówczesne władze naszego kraju z ramienia postkomunistycznej lewicy wzbraniały się przed konkordatem.
- Pierwotnie do podpisania umowy dwustronnej między Polską a Stolicą Apostolską doszło w 1993 roku.
- Jednakże przez blokadę ratyfikacji konkordatu przez lewicę, ostateczne porozumienie udało się uprawomocnić dopiero po pięciu latach.
25 lat temu w życie weszła umowa między Polską a Stolicą Apostolską. Od zawarcia Konkordatu do wejścia w życie minęło pięć lat. Tyle czasu dokument czekał na ratyfikację. Obowiązujący Konkordat z 1998 roku treścią nawiązuje do tradycji konkordatu z okresu Polski międzywojennej, który został zawarty w 1926 roku.
Ten konkordat został wypowiedziany przez komunistyczne władze 22 września 1945 roku pod pretekstem podejmowania przez Stolicę Apostolską pewnych aktów prawnych niezgodnych z polską racją stanu - wyjaśnił historyk dr Stanisław Bogaczewicz.
Władze komunistyczne deklarowały, że chcą uregulować stosunki z Kościołem, ale w praktyce przed 1989 rokiem nie było to możliwe. Idea Konkordatu rodziła się razem z upadkiem komunizmu w Polsce; w czasie pontyfikatu Papieża Polaka. W 1993 roku udało się zawrzeć umowę. Jednak przez pięć lat postkomunistyczna lewica blokowała jej ratyfikację. Udało się to dopiero w 1998 roku.
Nie jest to wyjątkowa umowa jeśli chodzi o Polskę. Takie umowy są także zawierane z innymi państwami - podkreślił radca prawny Piotr Żyłko.
Czytaj więcej: Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski walczy z nowotworem. Wiemy co się dzieje u duchownego. Najnowsze informacje na temat stanu zdrowia
Konkordat - na czym polega i co reguluje?
Polski konkordat, zgodnie z zasadą równouprawnienia zapisaną w Konstytucji, nie uprzywilejowuje żadnego związku wyznaniowego. Gwarantuje wolność wyznania i swobodę praktyk religijnych wszystkim. To, że został podpisany, wynika z uregulowanej sytuacji prawnej Stolicy Apostolskiej.
Chodzi o specyfikę czy konstrukcję Stolicy Apostolskiej, która występuje też jako podmiot prawa międzynarodowego. Dualizm Stolicy Apostolskiej powoduje to, że może ona zawierać umowy międzynarodowe - wytłumaczył Piotr Żyłko.
Konkordat reguluje stosunki na linii Kościół Katolicki – państwo oraz określa jego miejsce w życiu publicznym. Wprowadził m.in. możliwość zawierania tzw. małżeństwa konkordatowego ze skutkami cywilnymi oraz ustanowił Ordynariat Polowy.
Źródło: radiomaryja.pl