Wspieraj wolne media

23 marca to Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. "Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele"

3
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. YouTube

23 marca został ustanowiony jako Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. We wtorek ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek podkreślił, że Polska ceni Węgry jako "kraj nam bliski, strategiczny w sensie zmieniającej się Europy".

  • Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej została przyjęta 12 marca 2007 roku.
  • Ambasador RP: Współpracę polityczną Polski i Węgier możemy opisać jako sinusoidę, która mimo pewnych spadków zawsze może znów wrócić na szczyt.
  • Kęciek zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo energetyczne w kontekście wojny na Ukrainie, które jest ważnym problemem dla uzależnionych od rosyjskich dostaw surowców Węgier.

Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej została przyjęta 12 marca 2007 roku na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP.

Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń - czytamy w przyjętej uchwale.

W tekście uchwały przywołano wydarzenia i postaci historyczne łączące Polaków i Węgrów, to m.in. król Stefan Batory oraz gen. Józef Bem. Podkreślono również poparcie Polaków dla antykomunistycznego powstania w Budapeszcie w 1956 r.

Zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech istnieje wiele inicjatyw podkreślających przyjaźń polsko-węgierską. Dotyczy to zarówno współpracy gospodarczej, kulturalnej, jak i naukowej. Instytut  Wymiaru Sprawiedliwości prowadzi ożywioną współpracę naukową prowadząc badania przy udziale zespołów polsko-węgierskich w prestiżowych projektach: Polish-Hungarian Reaserch Platform oraz Central European Professors’ Network. - czytamy na stronie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

“Współpraca polityczna Polski i Węgier to sinusoida”

We wtorek ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek wygłosił wykład na węgierskim Narodowym Uniwersytecie Służb Publicznych.

Cenimy Węgry jako kraj nam bliski, strategiczny w sensie zmieniającej się Europy. Ale nie zawsze tak było. Współpracę polityczną Polski i Węgier możemy opisać jako sinusoidę, która mimo pewnych spadków zawsze może znów wrócić na szczyt. Czekamy na nowe otwarcie - powiedział Kęciek.

Ambasador RP w Budapeszcie zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo energetyczne w kontekście wojny na Ukrainie, które jest ważnym problemem dla uzależnionych od rosyjskich dostaw surowców Węgier. 

Pomimo różnic wynikających z odmiennego stanowiska naszych krajów względem podejścia do wojny na Ukrainie, polska dyplomacja prowadzi aktywną politykę, nie tylko prezentując nasze podejście do kwestii bezpieczeństwa całego regionu, ale przede wszystkim przekonuje do aktywnego włączenia się Węgier w działania dywersyfikujące węgierskie źródła energii - powiedział Kęciek.

Źródło: wpolityce.pl, iws.gov.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo