Wspieraj wolne media

Święto Wojska Polskiego 2023. Dzień Cudu nad Wisłą inaczej Bitwy Warszawskiej. Po trzech latach wraca wielka defilada wojskowa, a MON organizuje różne atrakcje

0
0
1
Cud nad Wisłą Jerzy Kossak
Cud nad Wisłą Jerzy Kossak / Fot. Twitter

15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w całym kraju zostaną zorganizowane uroczystości patriotyczne, festyny, pikniki i wydarzenia kulturalne. Również po trzech latach wraca defilada wojskowa.

  • Już za kilka dni rozpoczną się obchody Bitwy Warszawskiej znanej jako Cud nad Wisłą, gdzie polskie wojska obroniły w 1920 r. Europę przed najazdem bolszewików.
  • 15 sierpnia w Polsce obchodzimy z tej okazji Święto Wojska Polskiego, a w tym dniu Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje różne atrakcje.
  • Po trzech latach wraca również do Warszawy defilada wojskowa, gdzie mieszkańcy będą mogli zapoznać się z częścią naszego uzbrojenia.
  • Zobacz także: Zdewastowana kapliczka w Karczewie. Sprawca odrąbał ręce i część głowy figurze Jezusa

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą to operacja wojskowa stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy nacierającą na Warszawę i na północny zachód od niej Armią Czerwoną, a Wojskiem Polskim, zgrupowanym nad Wisłą i Wieprzem, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.

Bitwa rozpoczęła się 13 sierpnia 1920, kiedy wojska Armii Czerwonej, dowodzone przez Michaiła Tuchaczewskiego, zbliżyły się do Warszawy. Walki toczyły się na obszarze sięgającym na południe po Włodawę nad Bugiem, na północ po Działdowo. Obronna faza bojów koncentrowała się na Froncie Północnym generała Józefa Hallera. 1 Armia generała Franciszka Latinika, choć początkowo zmuszona do ustąpienia w rejonie Radzymina na drugą linię obrony pomiędzy Nieporętem i Rembertowem, w końcu skutecznie zatrzymała radzieckie natarcie na przedmościu warszawskim, zaś 14 sierpnia polska 5 Armia generała Władysława Sikorskiego podjęła działania ofensywne nad Wkrą.

Decydujący cios Frontowi Północnemu Armii Czerwonej zadała grupa uderzeniowa Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzając 16 sierpnia kontruderzenie znad Wieprza, przełamując pozycje słabej Grupy Mozyrskiej pod Kockiem i Cycowem, a następnie wychodząc na tyły Armii Czerwonej, frontalnie atakującej Warszawę. Działania wojsk polskich wymusiły niezorganizowane cofanie się Armii Czerwonej na północny wschód. Armia Czerwona poniosła znaczne straty. Od tego momentu przez kolejne tygodnie Wojsko Polskie pozostawało w permanentnej ofensywie. Siły polskie przeszły do działań pościgowych, odnosząc kolejne zwycięstwa.

Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D'Abernon bitwa warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin nazwał ją ogromną porażką swoich sił. Strategiczna porażka Armii Czerwonej w wojnie polsko-bolszewickiej została przypieczętowana w zwycięskiej dla Wojska Polskiego bitwie nad Niemnem (20-28 września 1920 r.), która ostatecznie przekreśliła plany wznowienia ofensywy Armii Czerwonej na Polskę.

Czytaj więcej: Perseidy 2023. Kiedy obserwować spadające gwiazdy w sierpniu? Gdzie najlepiej oglądać deszcz meteorów?

Święto Wojska Polskiego. Po trzech latach wraca defilada

Obchody Święta Wojska Polskiego w tym roku potrwają cztery dni. Rozpoczną się w sobotę, 12 sierpnia, a na wtorek, 15 sierpnia zaplanowana jest defilada wojskowa z udziałem około 2 tysięcy żołnierzy. W uroczystościach weźmie udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. 

Święto Wojska Polskiego ustanowiono na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy i przypada w tym samym czasie co Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, które obchodzone jest m.in. w kościołach polowych. W całym kraju odbywają się również msze święte w intencji poległych na polu.

Po raz pierwszy w powojennej Polsce w 2007 roku miała miejsce defilada nawiązująca do tradycji II Rzeczpospolitej. W tym roku po trzech latach przerwy znów będzie miała miejsce

Święto Wojska Polskiego. Harmonogram obchodów państwowych

Centralne Obchody Święta Polskiego odbędą się pod hasłem "Silna Biało-Czerwona". Uroczystości będą trwały od 12 do 15 sierpnia. W tych dniach MON oraz Wojsko Polskie zaplanowało różne atrakcje i wydarzenia.

W tym czasie będą odbywały się pikniki, na których pojawią się przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji i jednostek wojskowych. Będą oni zachęcać do wstępowania do polskiej armii.

W niedzielę o godzinie 13:00 odbędzie się otwarcie nowoczesnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Z tej okazji zaplanowano przemarsz przez bramę Nowomiejską Cytadeli Warszawskiej na Plac Gwardii Pieszej Koronnej oddziałów rekonstruktorów historycznych w mundurach żołnierzy polskich wojsk od X do XX w. Ponadto odbędą się dioramy historyczne w postaci obozowisk wojskowych z różnych epok, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz wystawa inauguracyjna "1000 - lat chwały Oręża Polskiego".

Czytaj więcej: 159. rocznica urodzin Romana Dmowskiego. W Chludowie uczczono pamięć wielkiego Polaka i ojca niepodległości. Sierchuła: "Dzięki niemu Polska powstała, mogła odzyskać granice"

Defilada w dniu obchodów Święta Wojska Polskiego

Kulminacją obchodów będzie defilada wojskowa, w której weźmie udział około 2 tysięcy żołnierzy, 200 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne. Ostatnia defilada miała miejsce w 2019 roku. Odbyła się ona pod hasłem "Wierni Polsce" w Katowicach. W kolejnych latach ze względu na zagrożenie epidemiczne defilada się nie odbywała, ale były pikniki wojskowe. W 2022 roku z organizacji uroczystości zrezygnowano ze względu na wojnę w Ukrainie.

Defilada wyruszy o godzinie 14:00 na warszawską Wisłostradę. Na defiladę można dotrzeć zarówno metrem (M1 –-stacja Ratusz - Arsenał, M2 - stacja Centrum Nauki Kopernik), jak i autobusami m.in. 116, 128, 160, 190 oraz tramwajami: 4, 6, 13, 23, 78.

Źródło: tvmn.pl, dziendobry.tvn.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo