Wspieraj wolne media

115 lat temu urodziła się Krystyna Skarbek, kobieta, która zainspirowała powstanie postaci Bonda

0
0
0
Krystyna Skarbek
Krystyna Skarbek / Fot. Archiwum

115 lat temu, 1 maja 1908 roku urodziła się Krystyna Skarbek, kobieta, która zainspirowała powstanie postaci Bonda. Polka. Agentka brytyjskiego wywiadu podczas II wojny światowej.

To na niej wzorowana postać Vesper Lynd — wielkiej miłości komandora Jamesa Bonda

Postać Vesper Lynd — wielkiej miłości komandora Jamesa Bonda — została zainspirowana Polką żydowskiego pochodzenia Krystyną Skarbek. Według autora książki „Shaken: Drinking with James Bond & Ian Fleming” „niektórzy twierdzą, że postać Vesper Lynd została zainspirowana kobietą szpiegiem Christine Granville, której prawdziwe nazwisko brzmiało Krystyna Skarbek, polską agentką brytyjskiego Special Operations Executive podczas II wojny światowej. Twierdzono, że Fleming miał romans z Granville, którą własny ojciec miał nazywać >>Vesperale<<”.

_____________________________________________________________________________

[Materiał promocyjny]

Lazzur - biżuteria z dodatkiem kamieni naturalnych to wyjątkowa propozycja dla tych, którzy cenią elegancję i autentyczność. Każdy element biżuterii Lazzur jest starannie zaprojektowany, aby wydobyć naturalne piękno kamieni, takich jak ametysty, szafiry czy turmaliny. Te kamienie, znane ze swoich unikalnych właściwości i pięknych barw, są ręcznie osadzane w precyzyjnie wykonanych oprawach. Dzięki temu każda sztuka biżuterii staje się niepowtarzalnym dziełem sztuki, które podkreśla osobowość i styl właściciela. Wybierając Lazzur, zyskujesz nie tylko luksusową biżuterię, ale także kawałek natury, który można nosić na co dzień lub na specjalne okazje.

_____________________________________________________________________________

Obywatelka Polski

Maria Krystyna Skarbek-Giżycka, nosząca nazwisko Krystyna Skarbek oraz Christine Granville urodziła się 1 maja 1908 w Warszawie. Jej ojcem był polski szlachcic Jerzy Skarbek herbu Abdank, a matką Stefania z domu Goldfeder pochodzącej z zamożnej rodziny żydowskich bankierów.

W II RP Skarbkówna uprawiała jazdę konną i wspinaczkę górską, uczestniczyła w konkursie Miss Polonia. W 1930 roku poślubiła w warszawskim kościele katolickim pabianickiego przemysłowca Gustawa Gettlicha – małżeństwo rozpadło się po 6 miesiącach.

Skarbek po raz drugi wyszła za mąż za Jerzego Giżyckiego (podróżnika i pisarza powieści dla młodzieży). W 1939 z mężem przybyła do Kenii. Po wybuchu wojny, będąc w separacji z mężem, przedostała się do Anglii.

Brytyjski szpieg

Angielskim szpiegiem została w 1939 roku. Od 1941 z tajną misją działała na Węgrzech (razem z Andrzejem Kowerskim organizowała ucieczki polskich żołnierzy internowanych na Węgrzech do polskich sił zbrojnych na zachodzie), w okupowanej Polsce (gdzie nawiązała kontakty ze Stefanem Witkowskim i Muszkieterami), na Słowacji, w Jugosławii. Jesienią 1941 roku została kurierką SOE. Pracowała w czasie wojny też w Egipcie. Od 1944 była agentką brytyjską we Francji (gdzie wyciągała angielskich żołnierzy z niemieckich więzień, współpracowała z francuskim ruchem oporu, i skłaniała Polaków wcielonych do armii niemieckiej do dezercji) i Algierze.

Została zdemobilizowana w 1945 roku w Kairze, otrzymując odprawę w wysokości 100 funtów (roczna pensja wynosiła wówczas 3000 funtów).

Kochanka Iana Fleminga

Z Wikipedii można się dowiedzieć, że po demobilizacji „pracowała jako pokojówka w hotelu, telefonistka, sprzedawczyni w londyńskim domu towarowym Harrods, stewardesa na statkach pasażerskich »Rauhine« i »Winchester Castle« na linii Anglia-Związek Południowej Afryki. Choć nie ma na to dowodów, w okresie tym poznała podobno zdemobilizowanego z Navy Intelligence Division (NID) Iana Fleminga, z którym miała mieć trwający blisko rok romans. Istnieją niepotwierdzone pogłoski, że ten prawdopodobnie wzorował się na niej, tworząc postać Vesper Lynd do swej pierwszej powieści o Jamesie Bondzie – Casino Royale. Na statku „Rahuine” poznała stewarda, Dennisa Muldowneya, swojego późniejszego mordercę, na drugim – pasażerkę, którą się zajmowała – Madeleine Masson, swą przyszłą biografkę (Christine: A Search for Christine Granville). 15 czerwca 1952 w londyńskim hotelu „Shelbourne” w Kensington została pchnięta nożem przez Dennisa Muldowneya, którego oświadczyny wcześniej odrzuciła; tegoż dnia zmarła, a zabójca został ujęty i skazany na śmierć”.

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo