Wspieraj wolne media

Von der Leyen oskarżona o negocjowanie kontraktu o wartości 1,8 miliarda euro na dodatkowe dawki szczepionki do krajów UE

3
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube/Onet News

Belgijski lobbysta złożył skargę przeciwko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Miała ona za pośrednictwem SMS-ów negocjować z szefem Pfizera przedłużenie kontraktu na dodatkowe dawki szczepionki.

  • Oskarżenie może doprowadzić do uchylenia immunitetu von der Leyen.
  • Belgijski lobbysta zarzuca von der Leyen działała poza posiadanymi kompetencjami oraz poza swoim mandatem przekazanym jej przez państwa członkowskie.
  • Skarga została złożona do sądu pierwszej instancji w Liege 5 kwietnia.

Von der Leyen i dyrektor generalny firmy Pfizer są podejrzewani o bezpośrednie negocjowanie za pośrednictwem wiadomości SMS przedłużenia kontraktu o wartości 1,8 miliarda euro na dodatkowe dawki szczepionki do krajów UE.

Belgijski lobbysta Frédéric Baldan złożył skargę przeciwko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przed belgijskim sądem. Stwierdził, że negocjacje polityk dotyczące umowy podpisanej w maju 2021 r. zaszkodziły finansom publicznym Belgii.

Uchylenie immunitetu von der Leyen?

Paryska adwokat Diane Protat w wywiadzie dla gazety “France Soir” stwierdziła, że sąd jest zobowiązany zbadać tę skargę. Dodała, że może się to skończyć uchyleniem immunitetu von der Leyen.

SMS-gate skręca w stronę karną. Przewodnicząca Komisji Europejskiej jest oskarżona o «uzurpację funkcji i tytułu», «niszczenie dokumentów publicznych» oraz «nielegalne przyjmowanie interesów i korupcję» - napisała na Twitterze francuska europosłanka Michèle Rivasi (Zieloni/EFA).

Czytaj także: Polska i Węgry pod ostrzałem Komisji Europejskiej po zakazie importu zboża z Ukrainy

Lobbysta zarzuca von der Leyen działania z naruszeniem unijnych traktatów

Belgijski lobbysta zarzuca von der Leyen działała poza posiadanymi kompetencjami oraz poza swoim mandatem przekazanym jej przez państwa członkowskie. Baldan zaznaczył, że von der Leyen zawarła w imieniu krajów UE umowę ramową na zakup szczepionek, a nie jest do tego upoważniona ona, tylko Komisja Europejska. 

Lobbysta dodał również, że firma Pfizer jest bardziej uprzywilejowana w porównaniu z innymi producentami szczepionek.

Według danych Instytutu Zdrowia Publicznego Sciensano z 40,4 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19, czyli ogółu szczepionek dostarczonych do Belgii w 2022 r., 27,9 mln dostarczył właśnie ten koncern - podaje portal EURACTIV.

Lobbysta domagający się 50 tys. euro za poniesione straty moralne, powiedział serwisowi, że zwróci się do sędziego prowadzącego sprawę o wgląd w wiadomości tekstowe wymieniane między szefową KE a Pfizerem.

Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides stwierdziła, że von der Leyen nie brała udziału w negocjacjach umów dotyczących szczepionek. Odnosząc się do kontrowersyjnych wiadomości tekstowych, przekonywała, że usunięcie ich przez von der Leyen oznaczałoby zniszczenie dokumentów administracyjnych.

Źródło: euractiv.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
3
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo