Wspieraj wolne media

Ziobro o sztucznej inteligencji: Co trzecia sprawa w sądzie załatwiana jest elektronicznie

0
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/Zbigniew Ziobro

Zastosowanie sztucznej inteligencji w sądownictwie staje koniecznością - stwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zaznaczył, że może to pozwolić na przyspieszenie postępowań sądowych.

  • Ziobro: Sztuczna inteligencja przyśpieszyła postępowania sądowe.
  • Szef MS: Niezwykle ważne jest jednak, żeby nie odbywało się to kosztem podstawowych praw człowieka, w tym zapewnieniu przez państwo sprawiedliwego procesu sądowego.
  • Elementy cyfrowej rewolucji w sądownictwie to m.in. elektroniczne księgi wieczyste, e-doręczenia, e-KRS, rejestr pedofilów i dozór elektroniczny więźniów.

Minister Ziobro skierował swoje słowa w liście do uczestników rozpoczętej w poniedziałek w Warszawie konferencji “Ius ex silico – Sztuczna inteligencja w służbie wymiaru sprawiedliwości”. Wydarzenie poświęcone jest wykorzystaniu m.in. w sądownictwie wysokorozwiniętych systemów informatycznych. 

Szef MS stwierdził, że sztuczna inteligencja nie jest już fantastyką naukową, stała się bowiem rzeczywistością.

“Co trzecia sprawa w sądzie załatwiana jest elektronicznie”

To również rzeczywistość i codzienność wymiaru sprawiedliwości. Co trzecia sprawa w sądzie załatwiana jest elektronicznie. Także w więziennictwie, gdzie coraz częściej stosowany jest System Dozoru Elektronicznego - podkreślił Zbigniew Ziobro w liście.

Minister zapewnił zebranych podczas wydarzenia, że z wielkim zainteresowaniem czeka na rezultaty konferencji, a także pomysły rozwiązań, które mogą przyczynić się do wzrostu zadowolenia społeczeństwa z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, co wiąże się też ze zwiększeniem zaufania do jego osoby.

Sztuczna inteligencja przyśpieszyła postępowania sądowe

Odpowiedzialne i etyczne wdrożenie nowoczesnych technologii w sądownictwie zwiększy transparentność i szybkość postępowań sądowych. Niezwykle ważne jest jednak, żeby nie odbywało się to kosztem podstawowych praw człowieka, w tym zapewnieniu przez państwo sprawiedliwego procesu sądowego - stwierdził minister.

Wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha zaznaczył, że dużo udało się już zrobić w ramach cyfryzacji sądownictwa, “ale we wszystkich takich procesach trzeba zachować złoty środek. Nawet najlepsze systemy nie zastąpią sędziego - jego umysłu, serca i duszy”. 

Planując nowoczesne rozwiązania, musimy też brać pod uwagę realne potrzeby naszych sądów - powiedział Cieplucha, otwierając dwudniowe obrady.

Czytaj także: Nowe ekologiczne technologie odmienią morski transport? Już niedługo kontenerowce będą poruszać się wyłącznie dzięki sile wiatru

Rewolucja cyfrowa w sądach 

W ostatnich latach za sprawą działań Ministerstwa Sprawiedliwości w sądach dokonuje się rewolucja cyfrowa. Przytłoczonego papierami sędziego zastępują e-doręczenia, Elektorniczne Księgi Wieczyste, Elektorniczne Postępowania Upominawcze. E-KRS chroni przedsiębiorców przed biurokracja, przed stertami papierów do wypełnienia w sądach rejestrowych. 

Bezpieczeństwu dzieci i ich opiekunów służy dostępny w internecie rejestr pedofilów. “Sędziego na telefon” zastąpił odporny na jakiekolwiek naciski System Losowego Przydziału Spraw sędziom. Elementem cyfrowej rewolucji w wymiarze sprawiedliwości jest także coraz szerzej stosowany w więziennictwie dozór elektroniczny. Utrzymanie więźniów w systemie elektornicznego dozoru jest nawet pięciokrotnie tańsze niż w zakładzie karnym.

Źródło: gov.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo