Rezonans magnetyczny - na czym polega i jak się do niego przygotować? [Materiał promocyjny]
Rezonans magnetyczny jest badaniem, które staje się z roku na rok coraz bardziej powszechne. Dzięki rozwojowi technologii, wzrasta jego czułość oraz popularność. Ciężko sobie wyobrazić obecną diagnostykę bez istnienia rezonansu magnetycznego. To badanie jest niezwykle istotne w diagnostyce wielu rodzaju schorzeń, a także nowotworów.
Czym jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny(MRI) jest bardzo dokładnym badaniem obrazowym, używanym powszechnie do diagnostyki różnych schorzeń. Dzięki niemu, można uzyskać obrazy o wysokiej jakości z wnętrza ciała. Nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, więc nie jest przeciwwskazane ciężarnym. Aparat do rezonansu magnetycznego korzysta z działania pola magnetycznego. W związku z powyższym, MRI jest całkowicie bezinwazyjnym, bezpiecznym, oraz bezbolesnym badaniem.
W jakich schorzeniach sprawdzi się rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny jest wykorzystywany w praktycznie każdym obszarze medycyny. Najczęściej wykonuje się go do diagnostyki schorzeń w obrębie m.in:
-
Głowy - umożliwia wykrycie: nowotworów mózgu, wad wrodzonych mózgu, dysfunkcji ukrwienia mózgu, zapalenia opon mózgowych, stwardnienia rozsianego, dysfunkcji szyszynki i przysadki mózgowej.
-
Serca - pozwala na ocenę pracy i funkcji serca.
-
Układu kostno - stawowego - pozwala określić zmiany w obrębie kręgosłupa, oraz ich zaawansowanie, jak również stan stawów.
-
Jamy brzusznej oraz miednicy.
Oprócz wyżej wymienionych, sprawdzi się on także przy schorzeniach prostaty u mężczyzn, oraz piersi u kobiet. Czasami zleca go również dentysta.
Jakie objawy są najczęstszym wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego?
Aby wykonać rezonans magnetyczny, nie trzeba posiadać skierowania od lekarza. Skierowanie na MRI najczęściej zlecają specjaliści chirurdzy, ortopedzi oraz neurolodzy. Przy niepokojących objawach, można się zapisać na to badanie samodzielnie. Oto niektóre z nich:
-
Uciążliwe bóle głowy.
-
Bóle kręgosłupa oraz stawów.
-
Objawy które mogą wskazywać na chorobę Alzheimera lub Stwardnienie rozsiane.
-
Badania przesiewowe u osób zdrowych.
-
Choroby wątroby, śledziony, trzustki lub nerek.
-
Zmiany po urazach układu kostno-stawowego.
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?
Badanie jakim jest rezonans magnetyczny, nie wymaga dużych przygotowań, a najkrótsze trwa nawet 10 minut. Ważne jest, aby ubrać się w komfortowe, wygodne i luźne ubrania, które nie mają metalowych elementów. Przed samym badaniem trzeba zdjąć biżuterię, zegarek, okulary, oraz aparat słuchowy, jeśli się go posiada. Jeśli ma to być badanie z kontrastem, należy pamiętać aby być na czczo 2 godziny przed badaniem. Przy kontraście, konieczne jest również posiadanie wyników badań kreatyniny z krwi. Istotne jest wybranie miejsca, w którym badanie zostanie wykonane profesjonalnie i z należytą dbałością. Miejscem takim jest na przykład - Centrum Diagnostyki Obrazowej REX MEDICA.
Rezonans magnetyczny pomaga wykrywać różne choroby, we wczesnym stadium. Istnieje wiele wskazań do wykonania MRI i nie ma konieczności posiadania skierowania na to badanie. Coraz bardziej popularny staje się również rezonans magnetyczny całego ciała, w celu znalezienia dysfunkcji, zanim da ona odczuwalne objawy.