Wspieraj wolne media

Pracownicze Plany Kapitałowe: Co to jest? Jak przystąpić? Czy można zrezygnować?

0
0
0
Banknoty dwudziestozłotowe
Banknoty dwudziestozłotowe / Fot. Pixabay

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to system oszczędzania dla osób zatrudnionych. Osoby w wieku poniżej 55 lat trafiają do PPK „z automatu”, chyba że z tej możliwości zrezygnują.

Od kiedy są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Dotychczas do Pracowniczych Planów Kapitałowych przystąpiło ponad 2,5 mln Polaków. Już wkrótce może ich być znacznie więcej, bo PPK są wdrażane etapami.

  • I etap wprowadzenia PPK - od 1 lipca 2019 - firmy zatrudniające co najmniej 250 osób,
  • II etap wprowadzenia PPK - od 1 stycznia 2020 - firmy zatrudniające co najmniej 50 osób,
  • III etap wprowadzania PPK - od 1 lipca 2020 - firmy zatrudniające co najmniej 20 osób,
  • IV etap wprowadzenia PPK - od 1 stycznia 2021 - pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora finansów publicznych (bez względu na stan zatrudnienia).

Kogo obejmują PPK?

Pracowniczymi Planami Kapitałowymi obejmowane są osoby pełnoletnie, zatrudnieni na podstawie umowy, od której odprowadzana jest obowiązkowa składka emerytalno-rentowa. Są to mianowicie:

  • pracownicy (osoby zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę)
  • osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych
  • osoby fizyczne - wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług
  • członkowie rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji
  • osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Osoby w wieku poniżej 55 lat trafiają do PPK „z automatu”. W przypadku pracowników w wieku 55-70 lat, mogą oni przystąpić do PPK na swój wniosek.

Czy można zrezygnować z PPK?

W każdej chwili można zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Można także ponownie zmienić zdanie i wrócić. Aby zrezygnować z uczestnictwa w PPK trzeba podpisać i przekazać pracodawcy stosowną deklarację. Pracodawca ponawia autozapis co 4 lata. Pierwszy ponowny autozapis do PPK ma miejsce w 2023 roku, a kolejne: w 2027 roku, w 2031 roku. Jeżeli przed kolejnym autozapisem pracownik nie złoży kolejnej rezygnacji, zostanie zapisany do PPK. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o tym.

Kto finansuje PPK?

Oszczędności w PPK tworzone są wspólnie przez trzy strony: pracowników, pracodawców oraz państwo. Pracownik do PPK oddaje 2% swojej pensji (dodatkowe 2% może zadeklarować dobrowolnie). Pracodawca dorzuca kolejne 1,5%. Państwo rocznie da jeszcze 250 złotych na początek i 240 złotych za każdy rok.

Co grozi pracodawcy, jeśli nie zawrze umów o PPK?

Jeżeli pracodawca nie dopełni swoich obowiązków w zakresie Pracowniczych Planów Kapitałowych, grożą mu kary. Za niezawarcie umowy o PPK w ustalonym terminie grozi grzywna w wysokości do 1,5% całego funduszu wynagrodzeń. Podobnie w przypadku nakłaniania zatrudnionych do rezygnacji z oszczędzania w PPK.

Karze grzywny w wysokości od 1 000 zł do 1 mln zł podlega pracodawca, który:

  • nie zawrze umowy o prowadzenie PPK
  • nie będzie dokonywać wpłat na PPK
  • nie będzie prowadził stosownej dokumentacji
  • będzie podawał nieprawdziwe dane w sprawie PPK.

Kontrole w tej sprawie może przeprowadzać Państwowa Inspekcja Pracy.

Kto nie musi wprowadzać PPK?

Są wyjątki od obowiązku wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nie musi tego robić:

  • przedsiębiorca posiadający status mikroprzedsiębiorcy - w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, któremu wszyscy pracownicy złożą deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK
  • przedsiębiorca prowadzący Pracownicze Programy Emerytalne, do których przystąpiło co najmniej 25% osób zatrudnionych, pod warunkiem, że naliczają i odprowadzają składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia. Jeżeli przedsiębiorca zawiesił naliczanie i odprowadzanie składek do PPE na okres łącznie przekraczający 90 dni, musi zawrzeć umowę o zarządzanie PPK.

Źródło: polsatnews.pl, .biznes.gov.pl, mojeppk.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo