Wspieraj wolne media

Mikołaj Kopernik — katolik, polski astronom, ekonomista

0
0
0
Okładka książki
Okładka książki / Fot. Wydawnictwo Fronda/Pixabay

Polacy mogą być dumni ze swoich naukowców. Jednym z nich był Mikołaj Kopernik. Nakładem wydawnictwa Fronda ukazała się praca „Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza” autorstwa Piotra Łopuszańskiego. W pracy tej autor ukazał, co wiemy i czego nie wiemy o wielkim astronomie, którego wbrew faktom Niemcy opisują jako swojego rodaka.

Zdaniem wydawnictwa Fronda Piotr Łopuszański w swojej pracy„zweryfikował wszystkie dostępne fakty, bazując na dokumentach, biografiach, znajomości epoki. Ocenił rzetelność pracy autorów dotychczasowych biografii, konfrontując ich karkołomne tezy z faktami, realiami i ówczesnymi obyczajami. Przedstawił ostateczne argumenty rozstrzygające wieloletni spór, czy Kopernik miał święcenia kapłańskie” oraz „zaprezentował nowe spojrzenie na kwestię domniemanego romansu doktora Kopernika”.

Mikołaj Kopernik żył na przełomie XV i XVI wieku. Był synem krakowskiego kupca, katolikiem, kanonikiem (miał niższe święcenia duchowne) katedry we Fromborku (pełnił też inne urzędy w Kościele), astronomem i pierwszym zwolennikiem heliocentryzmu w nowożytnej Europie (heliocentryczną teorie Kopernika potępił Luter), zajmował się ekonomią i leczeniem. Był jednym z polskich dowódców walczących z niemieckimi krzyżakami.


 

 

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo