Wspieraj wolne media

Ukraińskie władze obdarzyli Polskę zaufaniem. Chodzi o drogocenną kolekcję z Narodowego Muzeum Sztuki w Kijowie. Dzieła zostaną wystawione w Zamku Kólewskim

2
0
1
Ukraińska kolekcja muzealna w Polsce
Ukraińska kolekcja muzealna w Polsce / Fot. Twitter/Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego

Na Ukrainie trwa od zeszłego roku wojna wypowiedziana przez Rosjan. W tym czasie na rozkaz prezydenta Władimira Putina ostrzelano rakietami ważne punkty na Ukrainie w tym budynki użytku publicznego. W obawie przed utratą ważnej kolekcji, Ukraińcy zdecydowali się ją przekazać Polsce, aby ta znalazła schronienie w naszym kraju.

Dokładnie 38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie przyjechało do Zamku Królewskiego w Warszawie. Na czas wojny zbiory będą przechowywane i eksponowane w Polsce.

Obrazy sprowadzono do Polski na prośbę dyrekcji kijowskiego muzeum, które znacznie ucierpiało podczas ataków Rosji na stolicę Ukrainy.

Czytaj więcej: Sprawa śmierci Kamilka z Częstochowy poruszyła całą Polskę. Rząd zamierza bliżej przyjrzeć się obecnemu prawu o ochronie dzieci. Politycy zapowiadają zmiany prawne

Ukraińcy ufają polskim władzom?

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, powiedział, że jest to wyraz zaufania naszych wschodnich sąsiadów oraz silnych więzi polsko–ukraińskich.

Ukraińcy w momencie zaatakowania, kiedy świat nie wiedział, jak ta wojna się potoczy, nie byli skłonni od razu wywozić swoje dzieła sztuki, ponieważ tak bardzo uważali, że państwo musi trwać dzięki swojej kulturze i tożsamości, iż byli przeciwni wywózce dzieł sztuki, nawet w celu zabezpieczenia. Dzisiaj prezentujemy te wspaniałe dzieła. Można powiedzieć, że kultura broni się podwójnie, bo z jednej strony my wspieramy kulturę ukraińską, a z drugiej strony relacje polsko-ukraińskie rozwijają się wspaniale - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że to już trzecia kolekcja z ukraińskich muzeów przekazana do polskich placówek od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji w lutym 2022 roku. W wyniku wojny 1 400 instytucji kultury ukraińskiej doznało uszczerbku, a jedna trzecia z nich została całkowicie zniszczona.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo